Ekim Ayı Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) İçin Neler Getirecek?

İlayda Peker

Birkaç günlük düşüş hareketinin ardından lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bugün 10.900 dolar sınırını aşarak iyi bir performans sergiledi. BTC’nin yanı sıra Ethereum’da da artış yaşandı ve fiyat 370 dolar sınırına dayandı. Bilindiği gibi Ethereum (ETH) 2020 yılında Bitcoin’den bile iyi performans sergileyerek küçük bir ralli yaşadı. Sonrasında her ne kadar düşüş trendi yaşanmış olsa da şu anda fiyat yeniden artış yönünde ilerliyor gibi görünüyor.

Bitcoin ve Ethereum

Yapılan açıklamalara göre, hem Bitcoin hem Ethereum için Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) enflasyon ile ilgili yeni politikası artış için bir destek noktası oluşturmuş olabilir. Ayrıca Amerika’nın uyguladığı genişleyici para politikası ve koronavirüs sebebiyle içinde bulunduğu ekonomik durum da kripto para fiyatlarını etkileyen bir başka neden olarak değerlendiriliyor.

Bununla birlikte doların da değer kaybediyor olması her analist için Bitcoin ve dolayısıyla diğer kripto para birimleri için bir artış sinyaliydi. Aslında dolar düşüşü uzun zamandır devam ediyor. Ancak geçtiğimiz hafta yaşanan küçük bir toparlanma Bitcoin fiyatında düşüşlere sebep olmuştu. Dolayısıyla Bitcoin ve dolar arasında ters korelasyon olduğu ifade edilebilir.

Tüm bunlara ek olarak dolar her ne kadar birçok para birimi karşısında değer kaybediyor olsa da Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Bu sebeple de Bitcoin’in diğer ülkelere Türkiye’de çok daha fazla değer kazanması bekleniyor.

Ekim’de Neler Olacak?

Çeşitli ülkelerin bir bir kripto yasaklarını kaldırmaya başlaması, doların değerin kaybetmesi ve Avrupa Birliği ile Amerika’nın yaşadığı ekonomik sıkıntılar dolayısıyla Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için Ekim ayının iyi geçmesi bekleniyor.

Bununla birlikte Bitcoin’de yaşanan madencilik ödülü yarılanmasının da artık etkilerini göstermesi ve tarihin tekerrür etmesi bekleniyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

PrimeBit’ten 5000 USDT Ödüllü Yarışma: PrimeBit Demo İşlem Yarışması

Sonraki Haber

Twitter CEO’su ve Coinbase CEO’su Arasında Neler Oluyor?

İlgili Haberler