Düşüşler Olsa da Yatırımcılar Hala Bitcoin’de (BTC) Karlı

İlayda Peker

Kripto paralarla ilgili verileri paylaşan bir şirket olan Glassnode, Bitcoin’in (BTC) 2017’nin sonunda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 doları gördüğünden bu yana piyasa değerinin %50’den fazla arttığını gösteren veriler paylaştı.

Bitcoin Kapitalizasyonu

Gerçekleşmiş piyasa değeri metriği (realized capitalization metric), her bir BTC’nin değerini zincir üzerinde en son işlem gördüğünde ölçüyor ve bu sayede analistler piyasa katılımcılarının toplam maliyet esaslarını tahmin edebiliyor. Bununla birlikte merkezi borsalardaki kripto paralar metrikte bulunmuyor. Bu da verilerin gün içi spekülatörlerden ziyade uzun vadeli yatırımcıların maliyet temeli açısından muhtemelen daha doğru olduğunu gösteriyor.

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin şu anki gerçekleşmiş kapitalizasyonu 115 milyar dolar bandında bulunuyor. Bu rakam 2017 yılında 20.000 dolar görüldüğünde 43 milyar dolar seviyesindeydi. Buna ek olarak Bitcoin’in şu anki 190 milyar dolarlık piyasa değeri, BTC HODL’larının şu anda toplam %65’lik bir kâr elde ettiğini gösteriyor.

Bunların yanı sıra Coinmetrics’in grafiği, gerçekleşmiş kapitalizasyonun 2018’in ilk aylarında artmaya devam ettiğini ve fiyatların 10.000 doların altına düşmesine rağmen Ocak ve Mayıs arasında üç kez 90 milyar doları test ettiğini gösteriyor.

Her ne kadar “Kara Perşembe” ile gerçek piyasa değeri düşüş gösterse de Mayıs ayındaki yarılanma sonrasında BTC’nin gerçekleşmiş kapitalizasyonu artış eğiliminde bulunuyor.

Yatırımcılar Karda

Kripto veri araştırmacıları IntoTheBlock’a göre, kripto adreslerinin %72’sinden fazlası şu anda karlı durumda ve en büyük yatırım tutarı 1.040 – 5.285 dolar ve 8.450 – 9.560 dolar fiyat aralıklarında yapılmış durumda.

Öte yandan Bitcoin‘in aksine Ethereum’un (ETH) 26,3 milyar dolarlık gerçekleşmiş kapitalizasyonu, geçmişteki yüksek seviyelerini geri kazanmaktan hala çok uzak durumda. Ancak Intotheblock’a göre, Ethereum adreslerinin %62’si şu anda karda. Dolayısıyla kripto para yatırımcılarının çoğunluğunun karda olduğu ifade edilebilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Analistlere Göre Her Şey Tamam, Bitcoin (BTC) Ralliye Hazır!

Sonraki Haber

Bitcoin’de (BTC) Boğa Koşusunun Başlayacağı Tarih Belli Oldu!

İlgili Haberler