Düşüşe Rağmen Bitcoin Yatırımcıları İnançlı: BTC’de Hedef 86.000 Dolara Yükseldi

İlayda Peker

Dün piyasada adeta bir kıyım yaşandı ve Bitcoin (BTC) dahil olmak üzere tüm kripto para birimlerinde çok ciddi düşüşler görüldü. Ancak bazı isimler sağlıklı bir piyasa için bu geri çekilmenin gerekli olduğunu ifade ediyor.

“Sağlıklı Bir Düzeltme”

Kripto endeks fonu sağlayıcısı Stack Funds dünkü geri çekilmeyi, Bitcoin’in yukarı yönlü yörüngesine devam etmeden önce ihtiyaç duyulan “sağlıklı bir düzeltme” olarak nitelendiriyor.

Bilindiği gibi Bitcoin, yedi hafta üst üste güzel bir fiyat performansı ile kar elde ettikten sonra bu hafta başlarında 19.000 doları aştı. Firmaya göre, kripto Ekim ayından bu yana aşırı alım seviyelerinde bulunuyor ve bu da düzeltme ihtiyacını daha da destekliyor.

Firma, piyasa psikolojisi etrafındaki ölçümleri inceledi ve piyasa katılımcılarının şu anda döngünün “inanç” aşamasında olduğunu ve bunun sonunda bir “coşku” aşamasına gidileceğini ifade ediyor.

Karlı Yatırımcı Sayısı

Fon iddialarını desteklemek için Glassnode’un Bitcoin’in net gerçekleşmemiş kar ve zararına ilişkin verilerini aktarıyor ve bu veriler, BTC’nin mevcut fiyatı ile her bir kripto paranın en son zincir üzerinde hareket ettiği zamanı karşılaştırıyor.

Öte yandan fon tarihsel olarak, kardaki insan sayısı %95’in üzerine çıktığında, bunun piyasa zirvelerinin iyi bir göstergesi olduğunu açıkladı. Parametrelerin yüzdelik dilimlerde çeşitli piyasa durumlarıyla renk eşlemesi, Bitcoin‘in makro döngülerinin bir dökümüne izin veriyor.

“İnanç” Seviyesi

Bitcoin’in bu ay geçtiği ‘inanç’ durumu, 2017 boğa piyasasında bir yıldan fazla bir süre devam etti ve BTC fiyatının 850 dolardan neredeyse 20.000 dolara yükselmesini sağladı. Bu da %2.250’lik bir artışı temsil ediyor.

Fon, 2017 boğa piyasası modelini BTC’nin şu anki durumuna göre değerlendirerek, döngünün “Euphoria” aşamasına girdiğimizde bu fiyat artışının dörtte birinin bile Bitcoin’in gelecek yıl 86.000 doların üzerine çıkaracağını öne sürdü.

Bunlara ek olarak Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan, düzeltmenin çoktan dip seviyeyi gördüğünü ifade etti. Ayrıca bir kripto para birimi analisti olan Lark Davis de %17 gibi bir düzeltmenin oldukça adil olduğunu ve bu sebeple herhangi bir korku yaşanmanın yersiz olduğunu ifade etti.

Öte yandan Bitcoin’i 16.500 dolar bandından satın alan kişiler hala karlı durumda ve bundan birkaç gün önce kripto para yatırımcılarının %95’inden fazlası kardaydı. Önümüzdeki günlerde de analistler artışın devam etmesini karlılık oranının artmasını bekliyor.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

OKEx Para Çekme İşlemlerini Başlattı Ama Kullanıcılar Kaçıyor

Sonraki Haber

Ripple Yatırımcılarına Müjde: XRP Çok Büyük Bir Ralliye Hazırlanıyor Olabilir

İlgili Haberler