Dünyanın En Büyük Varlık Yöneticisinin Bitcoin (BTC) Yorumu Dikkat Çekiyor!

İlayda Peker

Salı günü, dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden olan BlackRock’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Larry Fink bir röportajda “Bitcoin (BTC) birçok insanın dikkatini ve hayal gücünü yakaladı.” sözlerini kullandı.

BlackRock ve Bitcoin

1988 yılında kurulan BlackRock, bir odada sadece sekiz kişi ile çalışmasıyla başladı. İlk Halka Arzını 1 Ekim 1999’da New York Borsası’nda hisse başına 14 dolardan yaptı. 2006’da BlackRock, Merrill Lynch Yatırım Yönetimi’ni satın aldı. Daha sonra 2009’da Barclay’ın Global Investors’ı (BGI) satın alarak 24 ülkede çalışanları ile dünyanın en büyük varlık yöneticisi oldu. 31 Mart 2020 itibariyle, BlackRock’un yönetim altındaki varlıklarda (AUM) 6,47 trilyon ABD doları bulunuyordu.

Salı günü MarketWatch, Fink’in Dış İlişkiler Konseyi’nde eski İngiltere Bankası Başkanı Mark Carney ile yaptığı görüşmede Bitcoin hakkında bazı ilginç yorumlar yaptığını bildirdi. Fink konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin birçok insanın dikkatini ve hayal gücünü yakaladı. Hala test edilmemiş, diğer piyasalara göre oldukça küçük bir piyasa.” sözlerini kullandı ve “Her gün büyük hareketler gerçekleşen zayıf bir piyasa. Küresel bir piyasaya dönüşebilir mi? Muhtemelen.” diye ekledi.

Bitcoin ve Düzenleme Çıkmazı

20 Kasım’da CNBC’nin Squawk Box programında bir röportaj sırasında BlackRock’un Global Sabit Gelir Yatırım Direktörü Rick Rieder’a, ABD hükümetinin eğer BTC çok yükselirse Bitcoin’i düzenlemeye çalışacağını düşünen JPMorgan Chase Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jamie Dimon ile aynı fikirde olup olmadığı soruldu.

Rieder ise konuyla ilgili olarak, “Bence kripto paralar artık kalıcı ve dayanıklılar. Dijital para birimleri ve özellikle Y kuşağının teknoloji ve kripto para birimi alma yeteneği gerçek. Dijital ödeme sistemleri gerçektir. Yani bence Bitcoin’de kalıcı. Bitcoin altının yerini büyük ölçüde alacak dayanıklı bir mekanizma mı? Evet, çünkü etrafta altın bir külçe dolaştırmaktan çok daha işlevsel.” sözlerini kullandı.

Görüşler Değişmiş Gibi Görünüyor

Fink ve Rieder’in son yorumları, BlockRock CEO’sunun üç yıl önce Bitcoin hakkında söyledikleriyle keskin bir tezat oluşturuyor. 13 Ekim 2017’de Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) toplantısında Fink, Bitcoin’i bir “kara para aklama endeksi” olarak nitelendirmişti.

Ardından Fink 26 Şubat 2018’de BlackRock Global Haftalık Yorumunun bir parçası olarak kriptolar hakkında şu sonuca vardı:

Piyasalar olgunlaştıkça gelecekte kripto para birimlerinin potansiyel olarak daha yaygın olarak kullanılmaya başladığını görüyoruz. Yine de şimdilik bunların yalnızca potansiyel olarak olası kayıpları sindirebilecek yatırımcılar tarafından dikkate alınması gerektiğine inanıyoruz.

Görünüşe göre Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili negatif yorum yapanlar yavaş yavaş Bitcoin ve kripto para destekçisi olmaya başlıyor.Total
29
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: Ethereum/USD Teknk Analizi 02/12/2020

Sonraki Haber

CEO’dan Önemli Açıklama: Ripple, XRP Yüzünden Müşteri Mi Kaybediyor?

İlgili Haberler