Dünyanın En Büyük Merkezsiz Borsası Soruşturma Altında!

Mert Bahçe

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dünyanın en büyük merkezsiz kripto para borsası Uniswap’ı inceleme altına aldı. Uniswap’ın arkasındaki beyin Uniswap Labs, SEC tarafından soruşturma altına alındı.

Uniswap Labs İnceleniyor

Wall Street Journal’ın bildirdiği üzere ABD SEC, Uniswap’ın arkasındaki geliştirici Uniswap Labs hakkında bir soruşturma başlattı. Raporda, icra avukatlarının konuyla alakalı kaynaklara atıfta bulunarak Uniswap Labs pazarlara ve yatırımcı hizmetleri hakkında bir inceleme kararı alındığı belirtildi.

Uniswap Labs sözcüsü, firmanın “sektörümüzü yöneten yasa ve yönetlemeliklere uymaya ve herhangi bir soruşturmada onlara yardımcı olmak adına düzenleyicilere bilgi sağlamaya kararlı” olduğunu aktardı. Uniswap, kullanıcıların merkezi bir varlık olmadan token’lar ve kripto paralar arasında takas yapmasını sağlayan merkezsiz bir borsadır.

Coinmarketcap verilerine göre Uniswap, an itibarıyla 1.5 milyon dolarlık işem hacmiyle en büyük merkezsiz borsa olarak yer alıyor. Medyaya yansıyan demecinde Gary Gensler, geçtiğimiz ay SEC’in DeFi ve sabit kripto paraları hedef olan birtakım planları olduğunu belirtmişti. Ağustos ayının sonlarında düzenleyici, DeFi endüstrisini izleme ve düzenleme konusunda teknik yardım almak için AnChain.AI ile 125.000 dolarlık anlaşma imzalamıştı.

Büyüyen DeFi Sektörü İlgi Odağı Oldu

SEC’in DeFi alanını araştırmak için artan çalışmalarından önce Uniswap, düzenleyici baskılarını gerekçe gösterek Temmuz ayı sonlarında düzinelerce token ve hisse senedi token’ını platformundan çıkardı. Uniswap, diğer DeFi oyuncularında görülen hamlelere işaret ederek “gelişen düzenleyici ortamı izliyoruz” yorumunda bulunmuştu.

DeFi endüstrisi, herhangi bir merkezi finansal aracıya dayanmayan, bunun yerine akıllı sözleşmeler olarak bilinen otomatik protokol mekanizmaları aracılığıyla işlemleri yürüten blok zinciri tabanlı bir finans alanıdır. Sektör, son yıllarda büyük bir büyüme kaydetti ve geçtiğimiz eylül ayında toplam değerini yaklaşık 8 milyar dolardan bu yazının kaleme alındığı sırada 174 milyar dolara çıkardı.

Uniswap gibi merkezsiz borsalar protokolü yürütmekten sorumlu, otomatik olarak veya katılımcılar tarafından çalıştırılan/denetlenen merkezi bir kişi veya ekibe sahip değildir.


Total
34
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Uzman Analistten İddialı Tahminler: Bitcoin Fiyat Hedefi Dudak Uçuklattı!

Sonraki Haber

Binance ve Güney Afrika Piyasa Düzenleyicisi Gerginliğinde Yeni Gelişme!

İlgili Haberler