Dünya Kriptolar Konusunda Üçe Bölündü: Pozitifler, Negatifler, Çekimserler

İlayda Peker

Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) komisyon üyesi Hester Peirce, ABD’nin Çin’in dijital para birimi girişimlerinden öğrenecek çok şeyi olduğunu dile getirdi.

“Çin’den Faydalanabiliriz”

CryptoMom olarak da tanıdığımız Peirce, İsvire’de bu hafta düzenlenen Crypto Finance Conference’a web kamerası aracılığıyla katıldı ve Amerika için çeşitli önerilerde bulundu. Bu önerileri ise şu sözlerle dile getirdi:

Diğer ülkelerin neler yaptığını öğrenin ve yaptıklarından en iyi şekilde yararlanın. Kötü olanları ise asla kullanmayın.

Bilindiği gibi geçtiğimiz sonbaharda Mark Zuckerberg’in kurucusu olduğu sosyal medya devi Facebook’un stablecoin projesi Libra hakkında ifade edilenler Amerika’nın şu an dünyada olan gelişmelerden geri kalacağı yönünde yorumlanmıştı. Bunun üzerine Çin’in merkez bankası destekli kripto para birimi piyasaya sürme planı yapması Amerikalıları aynı oranda endişelendirdi. Dolayısıyla Amerikalıların gelişmelerden geri kalma endişesi iki katına çıkmış oldu. Peirce ise bu konuda Çin’den faydalanabileceklerini dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

Çin’de çok fazla yenilik oluyor. Bence Çin gelecekteki potansiyeli gören bir hükümet, bu da onlardan öğrenmemiz gereken bir şey.

Dünya Üçe Bölündü

Aslında şu anda kripto para birimleri konusunda dünyanın tam anlamıyla üçe bölündüğünü ifade edebiliriz: Kripto para birimlerinin dünyayı tehdit ettiğini düşünenler, kripto para birimlerinin gelecek için çok önemli olduğunu düşünenler ve çekimser kalanlar. Belki de kripto para birimlerinin gelecekteki rolünü “çekimser” olan toplulukların ve ülkelerin tavrı belirleyecek…

Bunların yanında Çin’in, kripto para birimlerinin geleceği konusunda olumlu düşünenler arasında yer aldığını ifade edebilirim. Ancak Çin hakkında herkes gibi benim de kafamı kurcalayan durumlar var. Örneğin, Çin kendi devlet destekli kripto para birimi üzerinde ciddi bir çalışma yürütüyor ve yakın zamanda da piyasaya sürecek. Ama bir yandan da diğer kripto para birimleri ile ilgili yasaklar ve engeller getirmeye devam ediyor. Belki de Çin, ülkede yalnızca kendi kripto para biriminin kullanımının yolunu açmaya çalışıyor… Ya da diğer kripto para birimlerinde gördüğü yanlışları kendi kripto para biriminde düzeltmeye çalışıyor da olabilir… Her ne olursa olsun Çin’in hem Blockchain adımları hem dijital para birimi adımı dünyada kriptolar konusunda atılan en büyük adımlardan biri olarak değerlendirilebilir.

Bunun yanında İslam ülkeleri olan İran, Malezya ve Türkiye gibi hükümetler de ortak bir kripto para birimi projesini tartışıyor. Ancak bu durumda İslami ülkelerin en büyük çıkmazı muhtemelen dine uygun bir kripto para tasarlamak olacak. Yani İslam devletlerinin bu sınavı başarılı bir şekilde vermesi durumunda bir dijital para birimi adımı atılabilir. Aksi takdirde daha önce yapılan açıklamalar çiğnenmiş olabilir…

Öte yandan kripto para birimlerinin tamamen “kötü” olduğunu ve geleneksel finans sistemini tehdit ettiğini dile getiren hükümetler de var. Bu durumu şu şekilde açıklamak istiyorum: Hükümetlerin her zaman insan karakterine sahip olduğu ifade edilir. Dolayısıyla insanlar genel olarak düzgün işlediklerini ve kendilerini mutlu ettiklerini düşündükleri alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçmek istemezler. Hem bir yeniliğe uyum sağlama sürecinden hem de bu yeniliğin getirebileceği olumsuzluklardan çekinirler. Yani karşılarında tüm olumsuzlukları ve pozitif yönleriyle tanıdıkları bir durum varken, bir nevi bilinmezlik olan başka bir duruma adapte olmak istemezler. Ancak genel itibariyle Atalarımızın da söylediği gibi “Tebdili mekanda ferahlık vardır”… Yani bana göre artık eskiyen ve gerçekten ciddi sorunlar yaratmaya başlayan bir finansal düzende ısrar etmenin ve geleneksel düzenin değişmesinden korkmamıza gerek yok. Hele 11 yıldır denenen ve hiçbir çöküş sinyali vermemiş olan bir finansal yenilikten korkmaya “hiç” gerek yok…

Ben kripto para birimlerinin kesinlikle gelecekte de olacağını ve finansal düzende çok önemli değişiklikler yapacaklarını düşünüyorum. Kripto para birimleri ile ilgili çekimser kalanları da özellikle araştırmaya, öğrenmeye ve yeniliğe açık olmaya davet ediyorum…Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bir Şirket Daha 5AMLD Düzenlemeleri Sebebiyle Avrupa’yı Terk Ediyor

Sonraki Haber

Telegram CEO’su Pavel Durov, SEC İle İlgili Açıklamalar Yaptı

İlgili Haberler