Dünya Kripto Paralara Adapte Oluyor: Geçen Yıla Göre %880 Artış Var!

İlayda Peker

Chainalysis’in paylaştığı son veriler göre, dünya çok hızlı bir şekilde kripto paraları benimsiyor. Elde edilen veriler geçen yıla göre kripto benimsenmesinin %880 arttığını ve bu artışa küçük ülkelerin öncülük ettiğini gösteriyor.

%880’lik Büyük Artış

Gelişmekte olan ekonomiler, küresel bir fenomen olma arayışında kripto ordusuna liderlik ediyor ve daha küçük ülkeler kripto para kullanımındaki paylarında gelişmiş ülkeleri çoktan geride bırakmış durumda.

Chainalysis’e göre, küresel kripto kabulü, esas olarak P2P işlem faaliyeti ve Bitcoin‘in devlet kontrolünden bağımsız bir değer deposu olma doğası sayesinde, geçen yıla göre %880 gibi büyük bir artış gösterdi.

Küçük Ülkeler Duruma Hakim

Elde edilen verilere göre küresel manzara geçen yıldan çok farklı görünüyor. Bu yılki Küresel Kripto Benimseme Endeksi’ne göre, Vietnam, Hindistan ve Pakistan, kripto para birimini benimseme oranının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Geçen yıl, Hindistan ve Pakistan listede yer almıyordu ve Vietnam 10. sıradaydı.

Bunlara ek olarak 2020’nin liderleri olan Rusya, Ukrayna ve Venezüella sıralamada geriledi. Ukrayna 4 numaraya düştü, Venezuela 7 numaraya geriledi ve Rusya küresel sıralamada 18. sıraya kadar inerek ilk 10’daki yerini kaybetti. Çin, sektöre yönelik son yasal darbeler ve ülkenin CBDC‘sinin gelişiminde kaydettiği ilerleme göz önüne alındığında aslında doğal bir şekilde çok gerilere düştü.

Chainlaysis, daha küçük ülkelerde P2P işlemlerinin yükselişinin, borsalarının toplam değerini düşürme eğiliminde olan Çinli ve Amerikalıların çıkarlarına oranla ağır bastığını açıklıyor.

Kripto Para Benimsenmesi

P2P işlemleri, Chainalysis sıralamasındaki değişikliklerin birincil itici gücü olarak görülüyor. Bununla birlikte BTC işlemlerine olan bu ani ilginin arkasındaki temel neden, küresel mali kriz ve bunun gelişmekte olan ekonomileri etkileme şekli olabilir.

Rapor, sıralamanın en üstünde yer alan önemli sayıda ülkenin keskin devalüasyonlar ve hızlandırılmış enflasyonist süreçlerle uğraşmak zorunda kaldığını gösteriyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Japon Kripto Para Borsası Hack Saldırısına Uğradı!

Sonraki Haber

Araştırma: Her Dört Kripto Para Yatırımcısından Üçü Karda!

İlgili Haberler