Dünya Koronavirüs İle Japonya Merkez Bankası Dijital Para Birimi İle Meşgul

İlayda Peker

Dünya yaklaşık 3 aydır koronavirüs salgını ile mücadele ediyor ve bu durum ekonomiyi de derinden etkiliyor. Bu durumda dahi önemli isimler, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) piyasaya sürmenin gereklilikleri hakkında açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Cointelegraph Japan ile yaptığı özel bir röportajda Maliye Bakanlığında eski bir yetkili olan ve Liberal Demokrat Partili (LDP) Temsilciler Meclisi Üyesi Kozo Yamamoto, Japonya’nın hızlı bir şekilde CBDC piyasaya sürmesi gerektiğini dile getirdi.

Dijital Yen

Japon ekonomisinin arkasındaki kilit isimlerden biri olan Yamamoto verdiği röportajda geleneksel paranın sahip olduğu üç özelliğe değindi: Bir değişim aracı, değer deposu ve hesap birimi. Yamamoto’nun açıklamalarına göre, Facebook gibi büyük şirketler token çıkarabilmeli ve “değişim aracı ve değer deposunu” özelliklerini kontrol edebilmeli.

Ancak, LDP üyesi “hesap birimi” özelliğinin hükümet tarafından kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Aksi takdirde Yamamoto, ortalama insanların geleneksel para birimini unutacağını savundu ve konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Ne olursa olsun hesap birimi özelliğini korumalıyız. Japonya dijital para birimi piyasaya sürmezse ve dünyadaki insanlar başka dijital para birimleri kullanırsa, Japon yeni unutulur ve egemenliğini kaybeder.

Öte yandan Yamamoto, dijital yen‘in diğer dijital para birimleri arasında bir tür köprü para birimi olarak hareket edebileceğine dikkat çekiyor. Yamamoto’ya göre Google, Apple, Facebook ve Amazon (GAFA) kendi token’larını piyasaya sürse de bunları kendi duvarlı bahçelerinde kullanılacaklar ve aralarında birlikte çalışabilirlik olmayacak. Dolayısıyla meclis üyesi CBDC’lerin bu boşluğu doldurabileceğini düşünüyor.

Japonya ve CBDC Fikri

Geçen ay Yamamoto Reuters’a verdiği demeçte Japonya’nın dijital para biriminin iki ile üç yıl içinde piyasaya sürülmesini umduğunu dile getirmişti. Bununla beraber Yamamoto, Blockchain’in bir CBDC için kullanılmaması durumunda “anlamsız” olduğunu düşünüyor. Çünkü Blockchain ve KYC prosedürlerinin bir arada uygulanması ile hırsızlık durumlarının hızlıca çözülebileceğini ifade ediyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Tether, Bitcoin Cash Ağında Piyasaya Sürüldü

Sonraki Haber

Ripple CEO: “Küresel Ekonomi Belirsiz Sularda Yüzüyor”

İlgili Haberler