Dünya Borsaları Düşüyor, Altın ve Bitcoin Gücünü Koruyor!

İlayda Peker

Dünyanın önemli borsalarında bugün çok ciddi düşüşler yaşanıyor. İçlerinde BIST100, S&P500, Dow Jones, Nasdaq ve HSBC FTSE 100’ün de bulunduğu borsalar %3’ün üzerinde düşüşler sergiledi. Bunun karşısında altın ve Bitcoin güçlü duruşunu korumaya devam ediyor. Bitcoin ve Altın son 24 saat içinde %1 civarında artış sergiledi.

Borsalar Neden Düşüyor?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs, Suriye çıkmazı, Küresel daralma ve kriz beklentisi, Amerika-Çin ticaret savaşları gibi küresel olaylar etkisiyle dünya borsalarında son zamanlarda düşüşler yaşanıyor. Ancak haftayı kapattığımız bugün borsalardaki düşüşün hız kazandığı görülüyor.

Bunun yanında koronavirüs salgını sebebiyle Asya piyasalarında da ciddi düşüşler yaşanıyor. Japon hisse senetleri bölgesel olarak en büyük kaybı yaşayanlar arasında yer alıyor. Örneğin, Nikkei %2.72 oranında, Softbank Grubu %6.07 oranında ve Topix endeksi %2.92 oranında değer kaybetti. Ayrıca Dow Jones ve DAX endeksleri %3,5’ün üzerinde değer kaybetti ve düşüş devam ediyor.

Öte yandan Güney Kore ve Hong Kong piyasalarında da benzer bir tablo görüyoruz. Güney Kore’de Kospi %2.16 düşüş yaşarken Hong Kong’da Hang Seng endeksinde %2 değer kaybı görülüyor.

Düşüşler başladığından bu yana ünlü analistlerin defalarca dile getirdiği gibi özellikle son dönemde koronavirüsün etkisiyle insanlar yatırımlarını ve mevcut paralarını nakit olarak ellerinde tutmaya çalışıyor. Ancak nakdin yanı sıra piyasada iki barlık daha insanlar tarafından tercih ediliyor: Altın ve Bitcoin.

Altın Neden Yükseliyor?

Geleneksel düşünce yapısına sahip kişiler çok uzun zamandır güvenli liman olarak tabir edilen ve düşük riskli bir varlık olan altına yönelirken biraz daha risk almayı seven ve yenilikçi düşünen kişiler Bitcoin’i tercih ediyor.

Her ne kadar son zamanlarda Bitcoin’in “güvenli liman” varlığı olup olmadığı ciddi bir tartışma konusu olsa da fiyatlardaki artışlar ve kötü piyasa koşullarında dahi lider kripto para biriminin yerini koruması ve üstüne artış sergilemesi bu tartışmalara çok da gerek olmadığını gösteriyor.

Bitcoin Yerini Koruyor

Öte yandan bu hafta içinde birçok isim Bitcoin’in dünyadaki olaylara küresel piyasalarla korelasyon içinde tepki verdiğini dile getirmiş ve bu sebeple de Bitcoin’in “güvenli liman” statüsüne sahip olmadığını ifade etmişti. Ancak kripto para piyasasının tarihsel akışına bakıldığı zaman Bitcoin’de düzeltme hareketlerinin küresel piyasalardaki düşüşle aynı döneme rastladığı ve düzeltmelerin ardından bugün Bitcoin’in yeniden küresel piyasalardan bağımsız hareket ettiği görülüyor.

Piyasaların gerçekten zor zamanlar yaşadığı son dönemde Bitcoin’in %100’lük artışlar sergilemesini beklemek ütopik olur. Ancak genel olarak bir düşüş yaşanırken BTC’nin yerini koruyor olması bile insanların giderek Bitcoin’e daha çok güvendiğini gösteriyor olabilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Binance Coin, Bitcoin’in Ateşleyicisi Olabilir Mi?

Sonraki Haber

BTC 1.000 Dolara Düşerse Madenciler Ayakta Kalabilir Mi?

İlgili Haberler