Dolandırıcılık İddiasıyla Bir Kripto Platformu Daha Kapandı

İlayda Peker

Eski adı CryptoPoint olan ve ana şirketinin GPay Limited olduğu bilinen XtraderFX, çeşitli incelemelerin ardından İngiltereli yetkililer tarafından kapatıldı. Firma iki yılı aşkın bir süredir Finansal Davranış Otoritesinin radarındaydı. Geride bıraktığımız haftada çeşitli araştırmaların sonucunda şirketin kapanması yönünde karar verildi. Konuyla ilgili İngiltereli yetkililer yaptıkları açıklamada, “Bu firma bizim tarafımızdan yetkilendirilmedi ve İngiltere’deki insanları hedefliyor. Sahip olduğumuz bilgilere dayanarak, yetkilendirme gerektiren düzenlenmiş faaliyetler sürdürdüğüne inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında yetkililer online kripto para platformunun kullanan 108 kişinin 1.5 milyon Euro kaybettiğini iddia ediyor.

Şüpheli İşlemler

Kullanıcılardan para çekme talebelerinden sonra fotoğraflı kimlik belgelerinin, herhangi bir fatura örneklerinin ve banka ya da kredi kartlarının fotoğrafını göndermeleri istendi. Bu talepler sonucunda platformun takibe alındığı ifade ediyorlar.

Bu talepler her ne kadar standart belge talepleri olsa da düzenlenmiş platformlarda zaten kullanıcılardan kayıt işlemi sırasında talep ediliyorlar. Dolayısıyla para çekme talebi sırasında KYC/AML bilgileri talep edilince çeşitli endişeler ortaya çıktı.

Bunların yanında iflas Servisi Baş Araştırmacısı David Hill, GPay tarafından işletilen kripto borsasının tamamen bir dolandırıcılık girişimi olduğunu söyledi. Hill, özellikle büyük miktarlarda para söz konusu olduğunda, herhangi bir işlem platformunda gerekli kontroller yapmanın önemini de vurguladı ve konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Mahkemenin GPay’ı kapatma kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu dolandırıcılık aynı zamanda, şirketin uygun yetkililer tarafından kaydedildiği ve düzenlendiği herhangi bir para yatırımı yapmadan önce uygun kontrolleri yapması gerektiğinde online işlem yapan herkese bir uyarı olarak hizmet etmelidir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 4 Temmuz 2020

Sonraki Haber

BTC Artışının Önündeki Engel: Borsalardaki Satış Emirleri

İlgili Haberler