Dogecoin PoW’a Geçiyor ve Buterin DOGE’ye Yardım Ediyor!

İlayda Peker

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin yakın tarihli bir röportajda Dogecoin Vakfı’nın DOGE konsensüs yöntemini proof-of-stake’e (PoS) taşımasına yardım ettiğini doğruladı.

Dogecoin PoS’a mı Geçiyor?

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum’un ETH 2.0’a geçişinin arkasındaki ana itici güç olarak biliniyor. Diğer şeylerin yanı sıra ETH 2.0, dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi ağını mevcut proof-work (PoW) modelinden proof-of-stake (PoS) modeline taşımayı amaçlayan büyük bir güncelleme olarak tanımlanabilir.

Ancak elde edilen bilgilere göre geliştiricinin bu değişikliği yapmayı amaçladığı tek kripto para ETH değil. Geçen yılın sonunda, DOGE’nin geliştirilmesinden sorumlu kuruluş olan Dogecoin Vakfı, geçişi gerçekleştirmek için Buterin’in yardımına güvendiğini ifade etmişti.

UpOnly ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda ise Buterin, neredeyse tüm kripto para birimlerinin aynı adımları izleyeceğini söyleyerek bu projede yer aldığını doğruladı:

Biri hariç tüm büyük kripto para birimlerinin Proof-of-Stake’e geçmek için aktif bir planı var. Bence Ethereum’un PoW temelli olduğunu ve Dogecoin ile Zcash’in planlarının bu yönde gelişmekte olduğunu bildiğimizde argümanlar üretmek daha da kolay olacak.

PoS’un Faydaları

PoS modelinin PoW’dan daha iyi olduğu konusunda kripto topluluğunda hala bir fikir birliği yok. Jack Dorsey gibi bazı kullanıcılar ve piyasadaki tanınmış isimler, bu yeni yöntemin ağ için PoW teklifleri kadar güvenlik sağlamadığına dikkat çekiyor.

Ayrıca piyasadaki en sağlam ve güvenilir kripto para birimi olan Bitcoin‘in (BTC) bu sisteme geçeceğine dair bir işaret de yok. Bununla birlikte Dogecoin Vakfı tarafından vurgulandığı gibi PoS, BTC’de olduğu gibi sadece büyük madencilere değil, bu sürece katılmak isteyen tüm aktif topluluğa ödüller sunabilir:

Sadece büyük kullanıcıların değil, herkesin ağın çalışmasına katkılarından dolayı onlara geri ödeme yaparken, tüm topluluğa hayırsever nedenlerle geri ödeme yapacak şekilde katılmasına izin veriyor.

PoS modeli, gerçekleştirilmesi için çok daha az miktarda elektriğe ihtiyaç duyduğu için PoW’dan daha sürdürülebilir olarak görülüyor. Bitcoin madenciliği ve NFT’lerin Ethereum ağı üzerinde basılmasının neden olduğu çevresel etkinin, bugün kripto dünyası hakkında yapılan ana eleştirilerden biri olduğunu belirtmekte fayda var.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Capitrade Launchpad V 1.0 Yayına Girerken CDE Token Seed Sale Devam Ediyor

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Yeniden 40.000 Doların Üzerinde! Yeni ATH Gelecek Mi?

İlgili Haberler