Dogecoin (DOGE) Neden Yatırımcı Beklentisini Karşılayamıyor?

İlayda Peker

Geçtiğimiz hafta Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile birlikte tüm kripto para birimlerinde düşüşler görüldü. 2021 yılının en popüler kripto para birimlerinden olan Dogecoin de (DOGE) bu düşüşten nasibini aldı. Ancak piyasada toparlanma sinyallerinin görülmesine rağmen DOGE’nin istenen performansı sergileyemediği görülüyor. Peki, Dogecoin neden kendisinden beklenen yükselişi sağlayamıyor?

Dogecoin Neden Bekleneni Veremiyor?

Aslında Dogecoin’in büyük yükselişinin arkasından pek çok uzman isim DOGE’nin bir kullanım durumu olmadığı için düşüşe mahkum olduğunu dile getirmişti. Dogecoin’in piyasaya sürülüş amacı göz önüne alındığında bu durum pek de şaşırtıcı değil. Çünkü DOGE, insanların ilgisini kripto par ekosistemine çekmek için tasarlanan ve temelde bir kullanım durumu olmayan bir şaka coin’i.

Mayıs ayında 0,73 dolar ile rekor kıran Dogecoin’in arkasında Elon Musk gibi önemli isimlerin desteği bulunuyor. Ancak Musk’ın kripto para birimi üzerindeki etkisi azaldıkça hem ilginin hem de fiyatın ciddi bir şekilde gerilediği ifade edilebilir. Dolayısıyla bazı kripto para birimleri yeniden rekor seviyelerine ilerlerken ve bazıları yeni rekorlar kırarken DOGE’nin yerinde sayıyor olması ilginç olmayan bir durum olarak değerlendiriliyor.

Dogecoin Fiyat Hareketleri

BTC ve ETH gibi büyük kripto para birimleri yükseliş yaşarken bile zaman zaman DOGE’nin düşüş grafiği çizdiği görüldü. Bu minvalde Dogecoin son 1 hafta içinde %1 değer kaybederken son 1 ay içinde de yüzde 15 geriledi.

Buna ek olarak piyasa hacminde yaşanan yükselişlere rağmen Dogecoin’in hala gözle görülür bir artış yaşamamış olması da dikkat çekiyor. Ayrıca 2021 yılındaki ilgi ile birlikte piyasa hacmi bakımından en büyük ilk on kripto para arasına girmeyi başarmış olan  DOGE son zamanlarda geriliyor.

Yazının kaleme alındığı an itibari ile 33,4 milyar dolarlık piyasa değeri ile 9. en büyük kripto para konumunda bulunan Dogecoin’in hemen üzerinde 35,9 milyar dolarlık piyasa değeri ile Polkadot’un (DOT) ve hemen altında 29,2 milyar dolarlık piyasa değeri ile USD Coin’in (USDC) yer aldığı ifade edilebilir.

Tüm bu etkenler göz önüne alındığında analistler Dogecoin’in ilk on içindeki yerini kaybedebileceğini ve yatırımcıların temkinli olması gerektiğini dile getiriyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Çin Yasakları Vatandaşları Kripto Paralardan Uzaklaştırıyor!

Sonraki Haber

2021 Yılı Bitcoin Fiyat Beklentileri: BTC En Düşük Hangi Seviyeyi Görebilir?

İlgili Haberler