Dogecoin (DOGE) Git Gide Merkezi Hale Mi Geliyor? 

İlayda Peker

Coin Metrics’in yaptığı bir araştırmaya göre Dogecoin’in (DOGE) arzının %68,1’i en iyi 100 cüzdanın elinde toplanmış durumda ve bu da Elon Musk’un önceki iddialarını kanıtlar nitelikte.

Dogecoin Arzı

Yatırımcılar, kripto para biriminin fiyatını yükseltmek için Dogecoin (DOGE) üzerine yoğunlaşıyor. Ancak elde edilen son veriler arzın büyük ölçüde balinalar lehine yoğunlaştığını gösteriyor. İlk 100 cüzdan, dolaşımdaki 128 milyar DOGE’nin %68.1’ini elinde tutuyor.

Son birkaç aydır kripto alanında gündemden düşmeyen Elon Musk, geçtiğimiz günlerde bir tweet ile bu merkezileşmeye değindi. 15 Şubat’ta Musk, büyük DOGE sahiplerinin varlıklarını satması durumunda Dogecoin’e tam destek vereceğini alacağını ifade etti. Musk, satış yapmaları durumunda onlara dolar göndereceğini bile dile getirdi.

Bunlara ek olarak başka bir perspektiften, adreslerin ilk %1’i toplam arzın %94’ünden fazlasını elinde tutuyor. Ancak bu adreslerin çoğunun kripto para borsaları olduğu görülüyor.  Buna rağmen 2,7 milyondan fazla adres en az 1 DOGE‘ye sahip. Diğer bir deyişle, Musk’ın iddiasının bir ağırlığı bulunuyor

DOGE Fiyatı

Elde edilen veriler kesinlikle Dogecoin’de bir yoğunlaşma olduğunu soruluyor ve Elon Musk’ın tweet’i sonrasında DOGE fiyatında düşüş yaşandı. Ancak aynı dönemde genel piyasada da bir düşüş yaşandığı için doğrudan Musk etkisi olup olmadığını kanıtlamanın bir yolu bulunmuyor.

Öte yandan Dogecoin hakkında düzenli olarak tweet atmak, token’ı bu ay tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarmaya yardımcı oldu, ancak alışılmadık derecede büyük DOGE arzı, varlığın nispeten yüksek bir değere ulaşmasını zorlaştırıyor.

Bunlara ek olarak bazı isimler Musk’a hak verirken bazıları Musk’ın DOGE‘u toplu halde satın almaktan sorumlu olduğunu iddia etti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum’da Bu Gösterge ETH İçin Yükseliş Sinyali Veriyor!

Sonraki Haber

Bitcoin Fiyatının Yüksek Seviyelerde Kalması Neye Bağlı?

İlgili Haberler