Dikkat: Ripple’ı (XRP) Hedefleyen Yeni Bir Dolandırıcılık Girişimi Var

İlayda Peker

Kripto para ekossiteminde Ripple (XRP) sahiplerini hedefe alan bir dolandırıcılık girişimi olduğu ortaya çıktı. Hollandalı bir XRPL geliştiricisi olan Wietse Wind’in açıklamalarına göre, kötü niyetli kişiler Spark (FXRP) token gönderme vaadiyle kandırıp XRP sahiplerinden sahte bir hesaba XRP göndermelerini istiyor. Böylece bir phishing yani kimlik avı dolandırıcılığı gerçekleşmiş oluyor. Geliştirici 4 Ekim’de paylaştığı bir gönderi ile XRP kullanıcılarını uyarmış oldu.

Hedef: XRP yatırımcıları

XRP sahipleri, Flare Networks’ün yerel token’ına sahip olmak için hesaplarını zaten oluşturabiliyor ve airdrop’un 12 Aralık’ta gerçekleşmesi planlanıyor.

Öte yandan yakın zamanda yeni oluşturulan XRPL Vakfı’nın yönetim kurulu üyeliğine atanan Wind, XUMM cüzdanını veya popüler soğuk cüzdan Ledger Nano’yu kullanan ve kendi kendini koruyan kişiler için kullanışlı bir aracı kullanıcılarla buluşturdu. Kullanıcılar Ethereum uyumlu bir adres oluşturmalı ve hesap sahipliğini doğrulamak için XRPL’deki MessageKey alanında bunu belirtmeli.

Dolandırıcılığın özelliklerini açıklarken ise Wind, kötü niyetli kişilerin Spark token talep etme sürecinde kullanıcılardan XRP göndermelerini isteyen meşru web sitelerinin birebir kopyasını oluşturduklarını dile getiriyor. Bu tür sahte web sitelerinden biri Namecheap aracılığıyla kaydedildi ve kullanıcılar sağlayıcıdan kimlik avı dolandırıcılığını engellemesini istedi. Ayrıca yapılan açıklamalarda gerçek sitelerin asla kullanıcılardan XRP yatırma talebinde bulunmayacağının da altı çizildi.

Telegram Gruplarına Dikkat Edin!

Bahsi geçen durum, dolandırıcıların Spark airdrop katılımcılarını ilk kez hedef alışı oldu. Ancak Eylül ayı sonlarında Flare Networks, FXRP token’larını talep ederken XRP sahiplerini token’larını tek bir adreste biriktirmeleri için kandırmaya çalışan sahte bir Telegram kanalı olduğunu ortaya çıkarmıştı.Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Donald Trump’ın Kripto Parası Uniswap’de Listelendi

Sonraki Haber

Hazır Olun: Bu İki Durum Bitcoin (BTC) İçin Artış Sinyali Veriyor!

İlgili Haberler