Dikkat: Dolandırıcılar Bitcoin’in Bu Özelliğinden Faydalanıyor

İlayda Peker

MyChargeBack’in küresel operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Michael Cohen dolandırıcıların, kripto para işlemlerinin geri dönüşü olmayan doğasından faydalandığını iddia ediyor.

Bitcoin İşlemlerinin Geri Döndürülemezliği

Bitcoin (BTC) ortaya çıktığı günden bu yana bireysel kullanıcılara kredi kartlarından daha güvenilir işlemler sunduğu ifade ediliyor. Satoshi Nakamoto da yaptığı ilk açıklamalardan birinde James A. Donald’ın, Bitcoin işlemlerinin anında sonuçlanmadı ile ilgili bir şikayetine yanıt olarak, “Anında reddedilemezlik bir özellik değil, ancak yine de BTC mevcut sistemlerden çok daha hızlı. Kağıt çekler bir veya iki hafta sonra geri dönebilir. Kredi kartı işlemlerine 60 ile 180 gün sonrasına kadar itiraz edilebilir. Ancak Bitcoin işlemleri bir veya iki saat içinde yeterince tamamen döndürülemez hale gelebilir.” ifadelerini kullanmıştı.

Bunların yanında Cohen’e göre bazı durumlarda, işlem tarihinden 18 ay sonrasına kadar kredi kartı ters ibrazları mümkün. Kredi kartı ters ibrazlarının iki sınıflandırması bulunuyor: Yetkisiz kullanım (suçlu bir kişi kredi kartına erişim sağladığında) ve yetkilendirilmiş kullanım (kart sahibinin işleme izin verdiği ancak sonuçtan memnun olmadığı durumlarda). Cohen, kripto söz konusu olduğunda, MasterCard ve Visa gibi kredi şirketlerinin kripto ve oyun gibi belirli sektörleri ikinci kategoriden hariç tutması nedeniyle, tüketicilerin yalnızca yetkisiz işlemlerde para kazanma şansına sahip olabileceğini dile getirdi. Ayrıca Cohen, kriptoyu bir araç olarak kullanan dolandırıcıların yaygın olmasının kitlesel benimsemeyi engellediğini belirtti.

Telafi Yolları Var

Cohen’in açıklamalarına göre her ne kadar bahsi geçen durum kötü niyetli kişiler tarafından kullanılsa da bazı telafi yolları bulunuyor.

Cohen’in şirketi, kurbanların blok zincirindeki hareketleri takip ederek dolandırıcıların tespit edilmesine yardımcı oluyor. Tipik olarak bu durumda, kötü niyetli kişilerin bir borsayı kullandıkları ortaya çıkıyor. Bu noktada da Cohen’in de belirttiği gibi birçok kripto para borsası duruma müdahale ediyor. Çünkü borsalar da kötü niyetli kişilerin ortadan kaldırılması ve kripto alanının güvenli olması konusunda oldukça istekli.


Total
38
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Paralarda Spot İşlem ve Türev İşlem Farkı

Sonraki Haber

XRP Fiyatı: Ripple Göz Kamaştıran Bir Performansa Hazırlanıyor Olabilir!

İlgili Haberler