Dikkat: Bu Şirket Yüzünden Bitcoin (BTC) Bir Anda 9.000 $ Olabilir

İlayda Peker

Dünyanın en büyük halka açık şirketlerinden biri olan Microstrategy 11 Ağustos’ta yaptığı açıklama ile ilk kez Bitcoin (BTC) yatırımı yaptığını açıkladı ve hatta BTC’yi rezerv para birimi olarak benimsediklerini dile getirdi. Sonrasında şirket 14 Eylül tarihinde yaptığı başka bir açıklama ile ilk aldıkları 21.454 BTC’ye ek olarak 38.250 BTC daha aldıklarını açıkladı.

Microstrategy’nin Şaşırtan Açıklaması

Microstrategy CEO’su Michael Saylor aslında eskiden Bitcoin karşıtı biriydi. Hatta 2013 yılında yaptığı bir açıklama ile Bitcoin’in sonunun geldiğini dile getirmişti. Ancak sonrasında Saylor, büyük bir Bitcoin destekçisi haline geldi ve sonunda CEO’su olduğu şirket Bitcoin’i rezerv para birimi olarak benimsedi.

Bu gelişmelerin ardından Saylor Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in, dolar ve Altın’dan çok daha az riskli olduğunu dile getirdi. Hatta yapılan açıklamalarda Saylor, önümüzdeki altı ay içinde Bitcoin’deki kurumsal yatırımların çok daha yüksek seviyelere ulaşacağını da açıkladı.

Ancak Saylor dün yaptığı bir açıklama ile büyük bir hayal kırıklığı yarattı. CEO, Bitcoin’den her an vazgeçebileceklerini ve bunun satın alma işlemi kadar da zor olmayacağını dile getirdi. Haftanın her günü, günün her saati Bitcoin’leri ellerinden çıkarabileceklerini belirten CEO “Bunu bir Cumartesi günü yapabileceğimi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan CEO’nun açıklamalarına göre, volatilite Bitcoin’i elden çıkarmak için gerçek bir sebep değil. Ancak farklı bir varlık daha fazla getiri sağlamaya başlarsa Microstrategy için BTC’den vazgeçmek zor bir seçenek değil.

Bitcoin 9.000 Dolara Düşebilir

Eğer Microstrategy yaklaşık olarak 200 milyon dolar değerinde olan Bitcoin’i satarsa bu büyük bir satış baskısını tetikleyebilir ve BTC değer kaybedebilir. Böyle büyük bir satışın söz konusu olduğu piyasada lider kripto para biriminin 9.000 dolara kadar düşebileceği ifade ediliyor. Dolayısıyla Saylor’ın bu açıklamaları piyasada bir nebze endişe uyandırdı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Hangi Taraf Kazanacak: Bitcoin (BTC) Düşecek Mi, Yükselecek Mi?

Sonraki Haber

Ripple (XRP) Durmuyor, Büyümeye Devam Ediyor!

İlgili Haberler