Dijital Yuan’a Koronavirüs Engeli

İlayda Peker

Yapılan son açıklamalara göre Çin’in ulusal dijital para birimi ile ilgili araştırmaları koronavirüsün patlak vermesi ve durumun ciddiyetini koruması nedeniyle ertelendi.

Koronavirüs ve Ekonomi

The Global Times Salı günü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Koronavirüs salgını Çin Halk Bankası da dahil olmak üzere devlet kurumlarında bazı çalışmaların ertelenmesine yol açtı.” ifadelerini kullandı.  Bununla birlikte, dijital yuan’ın piyasaya sürülmesi planı ile ilgili herhangi bir değişiklik yok. Yani Çin, merkez bankası dijital para birimini piyasaya sürecek.

Bunun nedeni, merkez bankasının “konu hakkında yetenekli çalışanlara” ve süreci yakalayacak teknolojik bir yol haritasına sahip olması olarak karşımıza çıkıyor. Pilot çalışmanın da bu yıl planlandığı gibi gerçekleştirildiği söyleniyor.

Çin’in merkez bankası dijital para biriminin veya Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme Sisteminin (DCEP) bu yılın ilk yarısında piyasaya çıkması bekleniyor. Ancak lansman tarihi henüz bilinmiyor.

Bunu yanında geçen ay merkez bankası yaptığı açıklamalarda dijital yuan’ın “sorunsuz bir şekilde ilerlediğini” ve “üst düzey tasarım aşamasının” tamamlandığını dile getirmişti.

Dijital Yuan

Bunların yanında Çin’in merakla beklenen dijital yuanın ilk önce ticari bankalara dağıtılacağı ve daha sonra kullanıcılar ve işletmelerin bu ticari bankalarda dijital cüzdan açabileceği de yapılan açıklamalar arasında yer almıştı. Pilot dijital para birimini ilk kullanan şehirlerin ise Shenzhen ve Suzhou olacağı belirtilmişti.

Kaynak: The BlockTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
Decent DCT Nedir

Decent Coin Nedir?

Sonraki Haber

Pompliano: “Buffet Teknoloji Tavsiyesi Vermemeli”

İlgili Haberler