Dijital Yuan 4 Şehirde Test Edilmeye Başladı

İlayda Peker

Çin’de yakında piyasaya sürülecek olan dijital yuan için oluşturulmuş bir cüzdan uygulamasının pilot olduğu varsayılan bir versiyonun ekran görüntüleri sosyal medyada dolaşmaya başladı.

14 Nisan’da  M&A, Global Fiat’ın genel müdürü Ling Zhang’ın paylaştığı görüntüleri Binance CEO’su Changpeng Zhao da retweetledi. Böylece görüntüler oldukça büyük bir kitleye ulaşmış oldu.

Seçilen Dört Şehir

Ling Zhang’ın açıklamalarına göre; Shenzhen, Chengdu, Suzhou ve Xiongan olmak üzere uygulama ilk deneme için seçilen bu dört şehirde indirilebilir durumda. Zhang özellikle Pekin’in eteklerinde yer alan ve çok akıllı bir “akıllı şehir beyin projesinin” yeri olan yeni bir metropol olarak nitelendirilen Xiongan’ın dahil edilmesinin önemli olduğunun altını çiziyor.

Öte yandan Xiongan New Area, uydu bilgi hizmetleri, sensör tanıma, 5G ağı, süper bilgi işlem ve büyük veri tesislerini kapsayan gelişmiş akıllı altyapıya sahip olacak. Şehir zaten ülkenin teknoloji devleri Tencent, Alibaba, JD.com ve Baidu’yu şimdiden kendine çekti. Bunun yanında Çin Başkanı Xi Jinping de şehri birden fazla kez ziyaret etti.

Bunun yanında ekran görüntüleri hakkında yorum yapan Changpeng Zhao, Çin’in merkez bankası dijital para birimi için denemesini yayınlarken görünen “yürütme hızına” dikkat çekti.

Oyunun İlerisinde

Yakın zamanda bildirildiği gibi Çin, COVID-19 krizine rağmen dijital yuan’ın gelişimini hızlandırıyor gibi görünüyor.

24 Mart tarihinde, Çin Merkez Bankası‘nın para biriminin temel işlevlerinin gelişimini tamamladığı ve uygulanması için kanun taslağı hazırlamaya başladığı iddia edilmişti.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ekonomist: Libra Hala Bitcoin İçin En Büyük Tehdit!

Sonraki Haber

Ripple CTO’su Yarılanma Sonrası İle İlgili Yorumlar Yaptı

İlgili Haberler