Dijital Para Yarışı Hız Kesmiyor: Son Açıklama Rusya’dan Geldi

İlayda Peker

Son zamanlarda ülkelerin merkez bankalarının piyasaya süreceği dijital kripto para birimleri ile ilgili daha fazla açıklama duymaya başladık. Bunlardan biri de Rusya’dan geldi. Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, piyasaya sürülecek bir dijital rublenin dolaşımıyla ilgili olarak anonimlik ve gizlilik arasında bir çizgi olduğunu savundu.

Anonimlik ve Gizlilik

23 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Nabiullina, Rusya’nın dijital rublesinin nakit parayla aynı düzeyde anonim olmayacağını söyledi. Ancak Nabiullina, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) banka kullanıcı gizliliğini güçlendirmesini beklediğini ifade ediyor.

Merkez Bankası başkanı konuyla ilgili açıklamalarında, “Yine de anonimliği dijital ruble işlemlerinin gizliliği ile karıştırmamalıyız. Nitekim nakit işlemlerle desteklenen aynı düzeyde anonimlik olmayacaktır. Ancak gizliliğin artırılması bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Nabiullina dijital rublenin, merkez bankasının finansal işlemleri daha fazla şeffaflıkla takip etmesini sağlayan benzersiz bir dijital koda sahip olacağını açıkladı. Yetkili, Rusya Merkez Bankası dışındaki tarafların bu verilere erişip erişemeyeceklerinin henüz bilinmediğini kaydetti.

Bunlara ek olarak Nabiullina şu ifadeleri kullandı:

Merkez bankası, merkez bankasının dijital para biriminin kaydını tutacak. İşlemleri başka birinin görüp göremeyeceği, onaylanmış dijital ruble modeline bağlı olacaktır.

Rusya CBDC Adımları

Rusya’nın merkez bankası, merkez bankası dijital para birimini veya kısaca CBDC planlarını 13 Ekim’de resmen yayınladı. Rusya, 2021’de CBDC testlerini başlatmayı planladığını açıkladı ve yakında nakit paranın yanında ek bir para biçimi olarak dijital rublenin de kullanılabileceği belirtildi.

Bunlara ek olarak 23 Ekim’de bir hükümet yetkilisi, CBDC yarışında birinci olmanın Rusya için özellikle önemli olmadığını öne sürdü.


Total
13
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Büyük Borsanın Sahipleri Bitcoin (BTC) Hedeflerini Açıkladı!

Sonraki Haber

Ethereum (ETH) İçin Rekor Tahmin: Kemerleri Bağlayın

İlgili Haberler