Dijital Euro 2021’de Geliyor Mu?

İlayda Peker

Ortaya çıkan yeni bir rapora göre, Avrupa Merkez Bankası (ECB) 2021’in ortasına kadar dijital euro’yu ciddi şekilde düşünmeye ve incelemeye başlayabilir.

Raporda dijital euro’nun bireysel ödemeleri nasıl etkileyebileceğini ve gelecekte ödemeleri nasıl koruyabileceği inceleniyor. Ayrıca dijital para birimlerinin Eurosystem’in tamamına nasıl sığabileceğine de bakılıyor. Ancak ECB’nin hangi modeli ne zaman alması gerektiği ve dijital para birimi tasarlayıp tasarlamayacağı ile ilgili net bir ifade yer almıyor.

Dijital Euro

Rapora göre, ECB gelecek yılın ortasına kadar ortaya atılan ucu açık sorulara anlamlı cevapların alınmasını sağlamak amacıyla, muhtemelen dijital euro’yu geliştirmek ve denemeler yapmak için bir araştırma aşamasıyla, dijital para programı başlatabilir. Rapora göre ECB, herhangi bir dijital euro piyasaya sürmeden önce paydaşların da görüşlerini dinlemeli.

Öte yandan rapor, dijital para birimlerinin daha fazla finansal erişilebilirlik getirebileceğini, “Dijital euro’nun olası avantajları ve bireysel ödeme ortamındaki hızlı değişiklikler, Eurosystem’in gelecekte dijital euro’yu piyasaya sürmek için donanımlı olması gerektiği anlamına geliyor. Dijital euro, vatandaşlara hızla değişen dijital dünyada güvenli bir para biçimine erişim imkanı sağlayarak Eurosystem’in hedeflerini destekleyebilir. Bu, Avrupa’nın sürekli inovasyona yönelik çabasını da destekleyecektir. Ayrıca Avrupa ve ötesinde hızlı ve verimli ödemeler için yabancı ödeme sağlayıcılarına bir alternatif sunarak stratejik özerkliğine katkıda bulunacaktır.” sözleri ile açıklıyor.

Dijital Euro Nasıl Olmalı?

ECB, dijital euro‘nun Euro Bölgesi dışında da mevcut olması gerektiğini, maliyet tasarrufu sağlaması ve tasarımının çevre dostu olması gerektiğini, yani ekolojik ayak izlerini en aza indiren teknolojiye dayanması gerektiğini söyledi.

Ayrıca ECB için dijital euro, bir yatırım aracı olarak kullanılmaktan kaçınacak hatta bir kripto para birimi veya bir stablecoin olarak kabul edilecek şekilde tasarlanmalıdır. Ancak fiyat dalgalanmalarını önlemek için öncelikle bir ödeme şekli olarak kullanılmalıdır.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Hazır Olun: Bu İki Durum Bitcoin (BTC) İçin Artış Sinyali Veriyor!

Sonraki Haber

Ripple Fiyatı: XRP Şaşırtan Performansıyla Günün İlk 10’una Girdi!

İlgili Haberler