Dijital Doları Savunanların Sayısı Artıyor

İlayda Peker

Amerika Başkanı Donald Trump’ın Federal Rezerv Kurul adayı Judy Shelton milletvekillerine yaptığı açıklamalarda, ABD dolarını dijitalleştirmenin para biriminin küresel işlemlerdeki üstünlüğünü korumaya yardımcı olabileceğini ifade etti.

“Fintech İnovasyonuna İhtiyaç Var”

Senato’nun Perşembe günü yaptığı toplantıda Shelton, ABD’nin diğer ülkelerin önüne geçmek için fintech inovasyonuna ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Shelton konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Evet dolar baskın bir rezerv para birimidir, ancak bu konuda şöhretimize dikkat etmeliyiz. Rakip uluslar, dolara bir alternatif bulmak için gayretle çalışıyorlar. Doların dünyadaki en iyi para birimi olmasına devam etmesini sağlamak için bu çabaların önüne geçmemiz çok önemli.

Tom Cotton’ın dijital dolar ihtiyacının nasıl ele alınacağı ile ilgili sorusuna Shelton, “Bu son derece önemli bir tartışma ve bunu düşünmek zorundayız” sözleriyle cevap verdi.

Shelton’ın bu açıklamaları, Çin Merkez Bankası ve Facebook’un piyasaya sürmeye hazırlandığı Libra girişiminin ABD ve diğer Batı ülkelerini kendi elektronik paralarını başlatmayı ciddi bir şekilde düşünmeye teşvik ettiği bir zamanda geliyor.

Uyandırma Çağrısı

Bunun yanında bu haftanın başlarında Fed Başkanı Jerome Powell, milletvekillerine yaptığı açıklamalarda Libra’nın merkez bankası için bir “uyandırma çağrısı” olduğunu ve araştırmanın erken aşamalarında olduğunu vurguladı.

Öte yandan özellikle bir CBDC’nin oynayacağı rol konusunda Powell ihtiyatlı davranmış ve “Dijital bir para biriminin bizi bu yolda ilerletip ilerletemeyeceği açık bir sorudur. Her merkez bankası bunu derinlemesine inceliyor.” ifadelerini kullanmıştı. Powell’ın dijital dolar ile ilgili açıklamalarını daha önce sizlerle paylaşmıştık.

Kaynak. Coindesk


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber
Conceal Network CCX Nedir

CCX Coin Nedir?

Sonraki Haber

Gerçekten Kaç Kişinin En Az 1 Bitcoin’i Var?

İlgili Haberler