“Dijital Dolar Banknotlar Kadar Erişilebilir Olmalı”

“Dijital Dolar Banknotlar Kadar Erişilebilir Olmalı”

Kanada’nın merkez bankası çalışanlarının hazırladığı bir rapora göre, dijital Kanada doları  geleneksel banknotları kullanılabilirlik ve erişilebilirlik açısından taklit etmeli.

30 Haziran’da yayınlanan raporda Kanada Bankası uzmanları, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için bazı hedefleri ortaya koydu. Rapor, Yönetim Kurulundan ayrı olarak bankadaki personel ve analistlerin düşüncelerini ve tavsiyelerini içerdiği için bankanın bire bir kendi görüşünü yansıtmadığının altı çizildi.

CBDC ve Banknotlar

Uzmanlar grubu, CBDC’nin normal banknotların özelliklerini taklit etmesi gerektiğini açıkladı. Bu durumda dijital dolar kentsel, kırsal ve uzak topluluklarda, banka hesabı olan veya olmayan kişilere açık olması ve görme engelli kişiler de dahil olmak üzere herkes tarafından kullanılabilir olmalı. Raporda bu durum, “Bir CBDC nakit kadar erişilebilir olmalıdır.” sözleriyle ifade edildi.

Rapora göre kapsamı kullanılabilirliği en üst düzeye çıkarmak için bankanın Kanadalıların bir akıllı telefona sahip olup olmadıklarına veya internete erişmelerine bakılmaksızın kullanabileceği bir CBDC geliştirmesi gerektiği belirtiliyor. İnsanlar, şebeke kapsama alanı zayıf olan veya hiç olmayan bölgelerde ve ayrıca elektrik kesintisi sırasında da CBDC ile işlem yapabilmeli.

Bununla birlikte dijital doları geliştirmenin ilk adımı olarak Kanada Bankası, kullanıcı gruplarıyla kapsamlı görüşmeler yaparak vatandaşlarının ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyor. Ayrıca çoklu tasarım seçenekleri üzerinde çalışılıyor ve ana lansmandan önce bir prototip yayınlanacak.

Evrensel Erişim Cihazı

Öte yandan yapılan açıklamalara göre her vatandaşın CBDC‘yi kullanabilmesi için banka “banknotlardaki görsel ve güvenlik unsurlarını birleştirerek” uygun fiyatlı bir evrensel erişim cihazı (UAD) üzerinde çalışmayı amaçlıyor. Bu, insanların sahte cihazlara karşı güvenliğini sağlayacak ve CBDC sistemine daha fazla güven sağlayacak.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.