“Dijital Altın” Terimi Bitcoin İçin Ne Kadar Geçerli?

İlayda Peker

Dijital altın terimi, Bitcoin’i tanımlamak için birkaç yıl önce kullanılmaya başladı. Ayrıca son dönemlerde altın ve Bitcoin arasındaki benzer fiyat grafikleri bu terimin doğru olarak kullanıldığını göstermeye başladı.

Son jeopolitik olaylarla da desteklenen Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon güçlü bir şekilde kanıtlanmış oldu.

Dijital Altın Gerçek

Kripto para araştırma firması Messari, geçtiğimiz günlerde Bitcoin fiyat hareketleri ile bu yıl Orta Doğu’daki büyük jeopolitik olaylar arasındaki açık ilişkiyi gösteren bir grafik yayınladı.

Bilindiği gibi Amerika’nın İran generali Kasım Süleymani’yi öldürmesinden sonra Bitcoin fiyatı bir anda artış göstermişti. Sonrasında İran’ın yaptığı misillemenin ardından yine Bitcoin fiyatı gözle görülür bir yükseliş sergilemişti. Bunlara bağlı olarak doğal olarak tüm kripto para piyasasında hareketlenme oldu ve piyasa değerlerinde de yükselmeler görüldü.

Bunların yanında Bitcoin dün 8.000 doların üzerine çıkarak 8.250 dolar seviyesini gördü. Dolayısıyla BTC 24 saat içinde yaklaşık olarak %8’lik bir artış sergilemiş oldu. Jeopolitik gerilimlerin azalmasının ardından BTC fiyatında bir geri çekilme yaşandı.

Öte yandan altın fiyatları da son 6 ayın en yüksek seviyesi olan 1.600 dolar seviyesine yükseldi. Sonrasında tıpkı Bitcoin gibi altında bir gerilme yaşadı.

Altın ve Bitcoin yılın başından bu yana yatırımcısına kazandırdı. Ancak altın %2.7 oranında bir kazanç getirirken Bitcoin %11 gibi bir kazanç getirdi.

Bitcoin Bir Değer Deposu Mu?

Bitcoin’in bir değer deposu olduğu söylemi daha önce hiç bu kadar net bir şekilde kanıtlanmamıştı. Tüm göstergeler ve grafikler son dönemlerde Bitcoin’in bir değer deposu olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte diğer araştırmalar, Bitcoin fiyatlarının jeopolitik olaylarla gerçekten yakından ilişkili olup olmadığını hala sorguluyor.

Kaynka: Beincrypto


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Yatırımcılar Hangi Borsayı Kullanacaklarını Nasıl Belirliyor?

Sonraki Haber

Piyasaya Sürülecek CME BTC Opsiyonları Nasıl Karşılanacak?

İlgili Haberler