Dev Kripto Para Borsaları Anlaşmalardan Vazgeçiyor!

Fatih Uçar

2021 yılında kripto para şirketleri spor sponsorluklarına milyarlarca dolar akıttı. Ancak bu yıl tam tersi olacak. Kripto paralardaki erime devam ettikçe dev kripto para borsaları milyarlarca dolarlık anlaşmalardan kaçmaya başladı. Borsalar maliyetleri kısmaya çalışırken birçoğu işten çıkarmalara bile başladı. İşte detaylar.

FTX Borsasından Geri Adım

Doğrudan bilgiye sahip kaynaklara göre, Mart 2021’de Miami Heat’in evinin adını değiştirmek için 135 milyon dolar harcayan kripto borsası FTX, son haftalarda kripto piyasası çökerken MLB’nin Los Angeles Angels’ı ile yaptığı görüşmelerden çekildi. Kaynaklar, NBA’den Washington Wizards ile bir kripto şirketi arasındaki bir başka reklam anlaşmasının da yakın zamanda suya düştüğünü söyledi.

Columbia Üniversitesi spor yönetimi profesörü Joe Favorito, mevcut gerileme sırasında herhangi bir büyük yeni kripto sponsorluğu imzalanırsa “şok olacağını” söyledi.

“Daha önce harcanan paraların nasıl azaldığını göreceksiniz. Bu tıpkı dot-com balonuna benziyor”.

Harcama düşüşü, büyük kripto borsalarının 2021’de, çoğu pandemiden gelen cömert hükümet teşviklerinin ardından taze, sıkı bir işgücü piyasasında nakitle dolup taşan spor hayranlarını etkilemek amacıyla sponsorluk anlaşmalarına akın etmesinden sonra geldi.

Harcamalar Kısılıyor

Miami’nin arenasını yeniden adlandırmanın yanı sıra FTX, MLB’nin “resmi kripto para borsası” olmak için açıklanmayan bir meblağ ödedi, Tampa Bay Buccaneers oyun kurucusu Tom Brady ve süper model eşi Gisele Bündchen’ın oynadığı bir reklam kampanyası için 20 milyon dolar harcandı. FTX, mevcut çöküş sırasında herhangi bir işten çıkarma yapmamış olsa da, kurucusu Sam Bankman-Fried, servetinin önemli bir kısmını kaybetti.

Ekim ayında, dev kripto borsası Coinbase, NBA’nin “özel kripto para birimi platform ortağı” olmak için açıklanmayan bir meblağ ödedi. Şubat ayında şirket, bir dakikalık Super Bowl reklamı için tahmini 14 milyon dolar ödeme yaptı. Geçen hafta, NBA finalleri sırasında bir TV reklamı yayınladıktan sonraki sabah, Coinbase 1.100 çalışanını (işgücünün yaklaşık %18’i) işten çıkardı. Coinbase hisseleri bu yıl yaklaşık %75 düştü.

Benzer şekilde, Singapur merkezli kripto para borsası Cryptocom, Lakers ve Clippers’ın oynadığı Los Angeles’taki Staples Center’ın adını değiştirmek için Kasım ayında 700 milyon dolar ödedi. Şirket ayrıca LeBron James’in oynadığı bir Super Bowl reklamının yanı sıra Matt Damon’ın yer aldığı başka bir TV reklamına da para ayırdı. Ardından 10 Haziran’da özel bir şirket olan Cryptocom işgücünün kabaca %5’i olan 260 çalışanını işten çıkardı.

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao, geçtiğimiz Çarşamba günü Coinbase ve Cryptocom’un işten çıkarma açıklamasından kısa bir süre sonra gelen bir tweet’te spor anlaşmalarına büyük harcama yaptıkları için rakipleriyle dalga geçiyor gibi görünüyordu.

“Birkaç ay önce Super Bowl reklamlarına, stadyum isim haklarına, büyük sponsor anlaşmalarına hayır demek kolay değildi, ama yaptık. Bugün, 2.000’den fazla açık pozisyonumuz var ve halen şirkete alım yapıyoruz”.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Nayib Bukele’den Önemli Bitcoin Yorumu

Sonraki Haber

Bitcoin’de Dip Görüldü Mü: Bu Seviyeler Oldukça Önemli!

İlgili Haberler