Deutsch Bank: “BTC Değer Deposu Olmak İçin Uygun Değil”

Deutsch Bank: “BTC Değer Deposu Olmak İçin Uygun Değil”

Finansal hizmetler devi Deutsche Bank‘ın ortaya çıkan son araştırmasına göre, Bitcoin‘in fiyat dalgalanmaları lider kripto para birimini “güvenilir” bir değer deposu olmaktan uzaklaştırıyor.

Ödemelerin Geleceği

Almanya merkezli Deutsche Bank geçen hafta yayınlanan “Ödemelerin Geleceği” adlı raporun ilk bölümünde, kripto para birimlerinin “popüler olmak için aşılması gereken noktayı geride bıratığını ancak hala benimsenmenin erken aşamalarında olduğunu” ifade etti. Bunun yanında banka özellikle Bitcoin’in 2017-2018 yılındaki fiyat dalgalanmalarına atıfta bulunarak BTC’nin volatil doğası sebebiyle iyi bir değer deposu olmadığını belirtti.

Öte yandan Deutsche Bank’a göre, Bitcoin ödemeleri hala küresel ödemelerin “küçük” bir kısmını temsil ediyor olsa da banka bu yeni ödeme sisteminin bir artış gösterdiğini de kabul ediyor.

Kriptolar Ödemelerin Geleceğini Değiştirebilir

Genel olarak Deutsch Bank, kripto para birimlerinin ödemeler konusunda “devrim” yaratma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Banka konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “İleriye baktığımızda, yeni ve ana akım bir kripto para biriminin beklenmedik bir şekilde ortaya çıkması şaşırtıcı olmayabilir.” ifadelerini kullanıyor.

Bunların yanında Deutsch Bank’in bu raporu kısımlar halinde piyasaya sürülüyor ve “Dijital Para Birimleri: Nihai Sert Güç Aracı” isimli yeni bölüm serinin 3. kısmı olarak karşımıza çıkıyor. Serinin ikinci kısmı nakit paralara adanmıştı ve “Nakit Para: Gelecek On Yıl” adıyla piyasaya sürülmüştü.

Bunların yanında geçen ay Deutsche Bank, mevcut geleneksel finans sistemi artık çok “kırılgan” göründüğü için kripto paraları önümüzdeki on yıl içinde nakit paranın yerine geçme imkanın olduğunu ifade etmişti. Bunun yanında banka açıklamalarında düzenleyici çerçeveler netleştikçe kripto para birimlerinin benimsenmesinin daha hızlı olacağını da sözlerine eklemişti.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.