DeFi’nin Ne Kadarını Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Oluşturuyor?

İlayda Peker

Merkezi olmayan finansın (DeFi) son büyüme sayesinde, sektörde beş aydan kısa bir süre içinde yaklaşık 4 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) kilitledi.

Kilitli Değerler Artıyor

DeFi Pulse’a göre, DeFi protokollerinde kilitlenen Ethereum sayısı Haziran ayından bu yana %218,5 artarak 2,7 milyon ETH’den 8,6 milyon ETH’ye çıktı. Öte yandan kilitli Bitcoin, yıl ortasında 5.000 BTC seviyesindeyken bugün yaklaşık 158.800 BTC’ye yükselerek %3.000’den fazla büyüdü.

Bunlara ek olarak 14 Ekim’de, kripto varlık borsası ve yatırım platformu CoinList, Wrapped Bitcoin protokolünü kullanarak bir günde tek bir varlık tarafından tokenize edilen en büyük Bitcoin toplamı adına yeni bir rekor kırdı. CoinList, Ethereum ağında kullanılmak üzere müşterileri adına 4.997 WBTC veya 57.1 milyon dolar değerinde Bitcoin bastı.

Kilitli Ethereum

DeFi’de kilitli olan Ethereum’un değeri 3,24 milyar dolar veya başka bir deyişle Ethereum’un toplam piyasa değerinin %7,6’sıdır. Kilitlenen toplam BTC miktarı 1,81 milyar dolar veya yine başka bir deyişle Bitcoin‘in piyasa değerinin %0,85’i konumunda.

Son zamanlarda DeFi tarafından kullanılan devasa BTC ve ETH miktarlarına rağmen, kilitli Bitcoin ve Ethereum şu anda sektördeki kilitli toplam değerin (TVL) yarısından daha azını temsil ediyor. Bitcoin ve Ethereum birlikte sektörün 11,33 milyar dolarının %44,6’sını oluşturuyor.

Ancak DefiPulse’da sektörün geri kalanının ne kadarını SNX, COMP veya DAI gibi diğer belirli kripto varlıklarının temsil ettiği ile ilgili bir bilgi bulunmuyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Dünya Ekonomik Forumu’ndan Blockchain Raporu!

Sonraki Haber

Ethereum Yorumları: Hareket Etmeyen ETH’lar Ne Anlama Geliyor?

İlgili Haberler