DeFi’de Neler Oluyor: Tek Bir Günde %25 Kayıp!

İlayda Peker

2020 yılında kripto para dünyasında belki de en çok konuşulan konu merkezsiz finans (DeFi) oldu. ancak son zamanlarda DeFi ekosistemine bakıldığında bazı tökezlemeler yaşandığı görülüyor. Kripto piyasası veri şirketi Sentiment’ten elde edilen bilgilere göre merkezsiz finans varlıklarının piyasa değeri dün, sadece bir günde yüzde 25 gibi bir düşüş kaydetti.

DeFi’de Neler Oluyor?

Santiment, günlük DeFi token işlem hacimlerinin toplamda %30 düştüğünü dile getirdi. Haftalık olarak kayıplardan en çok etkilenen DeFi token’ları ise %51 düşüşle Sushiswap (SUSHI), %38 düşüşle Uniswap (UNI) ve %31 düşüşle Yearn.finance (YFI) oldu.

Santiment ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, kripto para piyasasının bu hafta düşüşte olduğunu ve DeFi token’larının son 7 günde çift haneli büyük kayıplar verdiğini ifade etti.

Öte yandan her ne kadar kripto-Twitter’ın DeFi ölümünü adeta onaylandığını ifade etse de Santiment, Synthetix (SNX) dahil olmak üzere çeşitli DeFi varlıklarının etrafında gerçekleşen “balina birikimi” faaliyeti olduğunu dile getiriyor.

Santiment ayrıca, DeFi varlıklarının MVRV blok zincirine en son taşındıkları andaki birleşik değerinin tüm zamanların en düşük seviyesine düştüğünü ve mevcut fiyat seviyelerinde de değerlerin düşük olduğunu belirtti.

Bunlara ek olarak yakın zamanda piyasaya sürülen DeFi endeksleri, geçen hafta en düşük seviyelere geriledi ve Binance Vadeli İşlemleri DeFi Bileşik Endeksi dün %20 düştü. Ayrıca endeks, Ağustos ayının sonundaki ilk işlem gününden bu yana %63 düştü.

2020 ve DeFi

Aslında 2020 yılı DeFi token’ları ve tabii ki yatırımcılar için rüya gibi geçti. Çünkü bahsi geçen kripto para birimleri muazzam artışlar kaydetti. Hatta yearn.finance’in token’ı YFI, ilk kez Bitcoin’den daha yüksek işlem gören token oldu ve 40.000 dolara kadar yükseldi.

Ancak analistler defalarca bu kadar büyük artış yaşayan bir varlığın düşüşünün de keskin olacağını dile getirmişti. Şu anda yaşanan düşüş dalgası da bunun bir kanıtı olabilir.


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BitMEX’te Sular Durulmuyor: Borsa CEO’su İstifa Etti

Sonraki Haber

BTC Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 08/10/2020

İlgili Haberler