DeFi’de Kilitli Miktarın %90’ı Bu 6 Projede Yer Alıyor

İlayda Peker

DeFi Pulse’dan elde edilen verilere göre, merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinde kilitlenen sermayenin toplam değeri, iki aydan kısa bir süre içinde %271 artarak ilk kez 7 milyar doları aştı. Mevcut büyüme hızı devam ederse DeFi’nin değeri 2020’nin sonunda 27 milyar dolardan fazla olacak.

Kilitli Değerler

Elde edilen verilere göre; Aave şu anda kilitli 1.51 milyar dolar ile en büyük DeFi projesini oluşturuyor, onu 1.42 milyar dolar ile MakerDAO, 1.15 milyar dolar ile Curve Finance, 845 milyon dolar ile yEarn Finance, 851 milyon dolar ile Synthetic ve 797 milyon dolar ile Compound takip ediyor.

Aave, kısa süre önce İngiltere Mali Davranış Otoritesinden “Elektronik Para Kurumu” lisansı aldı ve bu, DeFi piyasasının yasallığını arttırarak Aave’nin en büyük DeFi projesi olmasını sağladı.

Bununla birlikte DeFi’nin agresif büyüme hızı Maker’ın alan üzerindeki uzun süreli hakimiyetini bozdu. Ancak elde edilen verilere göre, sadece altı protokolün sektördeki kilitli sermayenin %90’ından fazlasını temsil ediyor olması asıl dikkat çeken nokta olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla birçok DeFi projesi olsa da bunlardan çok azının hayatta kalabilecek güce sahip olduğu anlaşılıyor.

Büyük Riskler

DeFi sektöründeki risklere en güzel örnek muhtemelen Yam Finance olacaktır. Çünkü Yam Finance saatler içinde göz kamaştırıcı olarak nitelendirilebilecek bir performans sergiledi ve yine saatler içinde sıfırı gördü. Bu yükseliş ve düşüş sırasında yaklaşık olarak 750.000 doların kaybolduğu ifade ediliyor.

Bunlar göz önüne alındığında kripto para sektörünün lider isimleri, DeFi potansiyelinin çok büyük olduğunu ancak aynı zamanda çok da dikkatli olunması gereken yeni bir alan olduğunu belirtiyorlar.Total
13
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü Yatırımcıdan Büyük İddia: Bitcoin’i Kurtaracağım

Sonraki Haber

BTC Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 26/08/2020

İlgili Haberler