DeFi’de Büyüme Devam Ediyor: UniSwap’de Her Gün 1 Milyar $ İşlem Yapılıyor!

İlayda Peker

Önde gelen merkezsiz borsa (DEX) platformu Uniswap, Ocak ayı için günlük ortalama 1 milyar dolarlık işlem hacmine yaklaşırken sektöre liderlik etmeye devam ediyor.

UniSwap’in Başarısı

Ayın sadece üçte ikisi tamamlandı ve platform, DeFi patlaması sırasında Eylül ayında belirlenen 15,3 milyar dolarlık önceki aylık işlem hacmi rekorunu çoktan aştı. DEX bu sabah itibariyle 17 milyar doları geçti ve Ocak ayı sonunda günlük ortalama 855 milyon dolar ile 25 milyar doları aşma yolunda ilerliyor.

Uniswap yatırımcıları, 2.400 çiftten fazla işlem gören 1.558 coin üzerinden seçim yapabiliyor. Ancak yapılan açıklamalara göre çoğunluk daha az riskli alım satımları tercih ediyor. USDC, Tether ve DAI gibi stablecoin’ler arasında ETH’ye karşı alım satım, son 24 saatte işlem gören 1,1 milyar doların %45’ini oluşturuyor.

UniSwap Hedefleri

Öte yandan 15 Aralık’ta Uniswap kurucusu Hayden Adams, platformun tüm zamanların işlem hacminde 50 milyar doları geçtiğini açıkladı ve topluluğa ne zaman 1 trilyon dolara ulaşacağını sordu. Yanıt verenlerin yaklaşık %50’si bunun 2021’de gerçekleşeceğini düşünüyor.

Şu anda tüm zamanların işlem hacmi seviyesi yaklaşık 70 milyar dolar olan UniSwap’in yıl sonuna kadar 1 trilyon dolara ulaşması için her gün ortalama 2,7 milyar dolarlık işlem yapılması gerekiyor.

Bunlara ek olarak Uniswap strateji Lideri Matteo Leibowitz, 1 milyar dolarlık işlem hacminin kalıcı olduğunu, “Günlük 1 milyar dolarlık hacim yeni normaldir.” ifadeleri ile dile getirdi. Ayrıca Adams bunu New York Borsası ile karşılaştırdı ve “NYSE’nin % 2’si Uniswap için yeni normal. %100 ne zaman?” sözlerini kullandı.

DEX Ekosistemi

DEX’ler genel olarak son 30 gün içinde yüzde 112 artarak güçlü bir büyüme yörüngesine girdi. Son 30 günde işlem gören toplam hacim, her gün yaklaşık 1.5 milyar dolar büyüyerek 43.3 milyar dolara ulaştı.

SushiSwap, Ocak ayından bugüne kadar 8.2 milyar dolarlık işlem gören bir sonraki en güçlü DEX oldu ve geçen yılın Aralık ayında belirlenen 3 milyar dolarlık bir önceki yüksek seviyesini şimdiden ikiye katladı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ABD Hazine Bakanı Adayı Janet Yellen’ın Konuşması Kriptoları Nasıl Etkiledi?

Sonraki Haber

Bitfinex ve Tether Ek Süre İstedi: Kriptolar Çakılıyor!

İlgili Haberler