DeFi Protokollerini Gerçekten Kim Kullanıyor?

İlayda Peker

Compound ve Uniswap gibi yeni Ethereum platformlarının meteorik yükselişi, 2020’de merkezi olmayan finans ya da kısaca DeFi kullanımını kripto para ekosisteminin merkezine yerleştirdi. Peki, gerçekten DeFi’yi kim kullanıyor?

DeFi ve Kullanıcılar

Ethereum yazılım geliştirme firması ConsenSys’in bir yan kuruluşu olan Codefi’nin yeni bir raporu, gerçekten kaç farklı kullanıcının DeFi hizmetlerinden faydalandığına bir ışık tutuyor. DeFi uygulamalarında kilitlenen değer bu yılın Nisan ayından itibaren neredeyse üç katına çıksa bile raporda, DeFi etkinliğinin çoğunun yeni kullanıcılardan gelmediği ifade ediliyor.

Rapor temelde, “DeFi kullanıcılarının aslında Ethereum tabanlı DeFi protokollerinin birlikte çalışabilirliğinden faydalanıp faydalanmadığını” soruyor. Bu soruyu cevaplamak amacıyla rapor, 2020’nin ikinci çeyreğinde DeFi akıllı sözleşmesi ile etkileşime giren 79.648 adresi analiz ediyor. Yapılan açıklamalara göre Ethereum, 2020 Haziran ayında 100 milyon benzersiz adresi aştı ve aktif adres kullanımı, yıl başından bu yana %118 arttı.

Öte yandan rapor, DeFi kullanıcılarının çoğunun özellikle bir platforma sadık kaldığını ve diğer DeFi uygulamalarını nadiren kullandığını belirtiyor. Platformları aktif olarak kullanan kullanıcı sayısına bakıldığında Uniswap 1.625 ile başı çekerken Kyber Network 916 kullanıcı ile ikinci oldu ve Compound 367 ile üçüncü sıraya yerleşti.

Bunların yanında raporda bu kullanıcıların hesap bakiyelerine dair bir açıklamada bulunulmadı. Ancak DeFi token’larında yaşanan büyük artışlar göz önüne alındığında DeFi’nin de bir balona dönüşmemesi için projelerin faydalarına ve teknik özelliklerine odaklanılması gerektiği ifade edildi. 

Öte yandan yalnızca token fiyatlarına odaklanılması halinde DeFi’nin belirli duvarlar arasında sıkışacağı ve asıl amacı olan şeyleri gerçekleştiremeyeceği ifade ediliyor. Dolayısıyla DeFi’nin gelişebilmesi için projelerin faydalarına daha çok odaklanılması gerekiyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 18 Temmuz 2020

Sonraki Haber

BTC Cüzdan Verileri Rekor Kırıyor: Ralli Mi Geliyor?

İlgili Haberler