DeFi Projelerinin Önündeki En Büyük Engel Belli Oldu

İlayda Peker

Blockchain güvenlik start-up’ı Quantstamp’ın CEO’su ve kurucu ortağı olan Richard Ma, merkezi olmayan finansın (DeFi) finansal ekosistemimi değiştirme potansiyeline sahip olduğunu, ancak güvenliğin büyük bir sorun olmaya devam ettiğini dile getirdi.

DeFi 3 Kat Büyüdü

Bugün Unitize dijital konferansında yaptığı açıklamalarda Ma, “Güvenliğin DeFi’nin büyümesi için çok önemli olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Ma, 2020’de yaşanan birkaç DeFi hack’ine dikkat çekti ve bu yıl sadece DeFi projelerinden 26 milyon dolarlık fon çalındığını dile getirdi.

Öte yandan DeFi ekosisteminin Aralık 2019’daki 700 milyon dolarlık değerinden şu anda 2 milyar dolara ulaşarak ciddi bir büyüme kaydettiğini dile getiren Ma, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Bu, alternatif bir finansal sistem arzusu olduğunu gösteriyor. Çünkü COVID-19’da gördüğünüz gibi, bankalar giderek daha fazla para basıyor ve geleneksel finansal sistemde mevcut olan faiz oranları oldukça düşük. Yani insanlar daha iyi seçenekler arıyor.

Ayrıca DeFi projesi Compound‘un gösterdiği büyümeye de dikkat çeken Ma, geleneksel finansal sistem tarafından sunulanlardan çok daha fazla getiri elde etmek için DeFi projelerine neredeyse 700 milyon dolar aktığını belirtti.

Güvenlik ve DeFi

Ma’ya göre, DeFi projeleri finansal kapsam, daha iyi faiz oranları ve düşük maliyetler vaat ederken, birçoğu güvenlik cephesinde hala eksik kalıyor ve çoğunun kullanıcıların fonları için kritik güvenlik açıkları bulunuyor.

CEO’ya göre bu projeler merkezsiz olduğu için ve yasa dışı işlemleri izlemenin, telafi etmenin bir yolu olmadığı için geç olmadan kapsamlı güvenlik önlemleri alınmalı. Ma, güvenlik denetimlerinin yanı sıra, canlı güvenlik izlemesi, artan şeffaflık ve sigortaya odaklanmanın, DeFi’nin potansiyelini artırmanın yolu olacağını belirtti.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Sağlam Para Değil Mi? Veriler Ne Söylüyor?

Sonraki Haber

Binance Beklenen Açıklamayı Yaptı!

İlgili Haberler