DeFi Piyasası Yükselse de ETH’da Temkinli Olmakta Fayda Var

DeFi Piyasası Yükselse de ETH’da Temkinli Olmakta Fayda Var

Merkezsiz finans (DeFi) bu yıl kripto para ekosisteminin en çok ilgi çeken alanlarından biri oldu ve bu ilgi artıyor gibi görünüyor. Ethereum (ETH), 2020’nin başından bu yana yaklaşık %90 artarken, Aave (LEND) de dahil olmak üzere bazı DeFi token’ları %1,000’in üzerinde hızla yükseldi.

Öte yandan yatırımcıların ilgisi de bu piyasa sektörüne doğru kayıyor gibi görünüyor. Yine de Skew’e göre, uzun vadede en iyi performansı Ethereum sergileyecek. Kripto türevleri analiz firması Skew, Ethereum üzerinde çalışan bu DeFi token’larının 2017’nin ICO’larından daha “sürdürülebilir” bir ürüne sahip olduğunu ve piyasaya daha uygun olduğunu düşünüyor.

DeFi Piyasası

TradeBlock araştırma başkanı John Todaro, akıllı sözleşmeler devi DeFi’lerin sonunda çok büyük bir performans göstereceğini ifade ediyor ve “Yeni DeFi token’ları konusunda çok fazla heyecan var. Bu platformlarda kilitlenen teminatların çoğunun Ethereum’da olduğunu hatırlatmak isteriz. Büyük ETH arzı düştükçe ve DeFi platformlarından gelen talep yüksek seviyelere ulaştıkça ETH sert bir şekilde toplanacak.” açıklamasını yapıyor.

Öte yandan yaklaşan ETH 2.0 yükseltmesi, piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para biriminin etrafında oluşan iyimserliğin günden güne artmasını sağlıyor. Ağ, bir proof-of-stake (PoS) konsensüs algoritmasına geçmeye hazırlanırken, balinalar da karlarını arttırmak için fiyat hareketlerinden faydalanmaya devam ediyor.

Temkinli Olmakta Fayda Var

Bu pozitif gelişmelerin yanında DeFi ve ETH 2.0 etrafındaki spekülasyonlar da artmaya devam ediyor. Yine de Ethereum çevresindeki sosyal aktivite Mayıs 2019’dan bu yana görülmeyen seviyelere yükseldi ve ETH sosyal duyarlılığı 1.5’e çıktı.

Ancak tarihsel olarak bakıldığında Ethereum’un sosyal duyarlılığı her 0’ın üzerine çıktığında fiyatı önemli ölçüde düşme eğilimi gösterdi. Örneğin, Haziran 2019’un sonlarında Ethereum, ağırlıklı sosyal duyarlılığının 1.20’ye yükselmesinden sonra yaklaşık %47 oranında düşüş göstermişti. Dolayısıyla analistler tarihin tekerrür edebileceğini ve yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini ifade ediyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.