DeFi İle İlgili Büyük İddialar: Önümüzdeki Yıllar Çok Başka Olabilir

İlayda Peker

18 Eylül’de TD Ameritrade Network ile yaptığı röportajda, bankacılık devi Goldman Sachs’ın eski küresel ham petrol ve türev işlemleri başkanı Richard Rosenblum, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının önümüzdeki yıllarda Bitcoin’in üzerindeki spot ışıklarını kendi üzerine çevireceğini düşünüyor.

DeFi Bitcoin’i Geride Bırakabilir Mi?

Rosenblum konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Piyasa paradigmasında büyük bir değişiklik yaşadık ve bence, önümüzdeki yıllarda merkezi olmayan finans hakkında giderek daha fazla konuşmaya başlayacağız ve Bitcoin hakkında daha az şeyler duyacağız.” ifadelerini kullandı. Bunların yanında ünlü ismin yaptığı açıklamalara göre hala BTC yatırımı bulunuyor ve Bitcoin hala erken aşamada yer alıyor.

Merkezsizlik Her Şey

Başlangıçta kripto para, Bitcoin ile merkezsiz bir şekilde para transferi yapmakla ilgiliydi ve dünyanın ilk kripto para birimi halihazırda 12 yaşına geldi. Galaxy Digital’den Mike Novogratz tam olarak bu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda BTC’nin zaten artık kendini kanıtlamış bir varlık olduğunu ve diğer her şeyin “dev bir sanal alan” olduğunu belirtti.

Öte yandan şu anki aşamada insanlar, geçen ay günlük işlem hacmi açısından Coinbase‘i aşan Uniswap gibi DEX’lere yani merkezsiz borsalara akın ediyor. Rosenbaum’a göre bir sonraki mantıklı adım, finanstaki her şeyin merkezsiz hale getirilmesi olacak.

DeFi ve 2017’nin ICO balonu arasında pek çok karşılaştırma olsa da, Rosenblum bu sefer işlerin çok farklı olduğunu şu sözlerle açıklıyor:

Bugün, gerçek bir benimsenme görüyoruz. Merkezi olmayan bu platformlarda bir milyar kadar işlem var.

Bunlara ek olarak Rosenblum, “yönetişim”in kripto para birimi alanında yılın kelimesi olduğunu iddia ediyor ve “Eğer bir yönetişim token’ının saihibiyseniz, bu tartışma konusunun bir parçası olacaksınız.” ifadelerini kullanıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

OKEx CEO’su, Binance’i Çok Sert Eleştirdi.

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Bu Rakama Ulaşana Kadar Rahat Olun!

İlgili Haberler