DeFi Ekosisteminde 500.000 Dolarlık Saldırı Gerçekleşti!

İlayda Peker

Ethereum etrafında şekillenen DeFi ekosistemi özellikle son zamanlarda parabolik bir artış  elde etti. DeFi uygulamalarında kilitlenen kripto paraların değeri, yalnızca 12 gün içinde %65 oranında artarak 1.65 milyar dolara kadar yükseldi. Bununla eşzamanlı olarak Compound, Maker ve Synthetix gibi uygulamalardan yararlanan kullanıcı sayısı da hızla arttı. Ancak DeFi ekosisteminin yaşadığı bir saldırı bu büyümeti bir nebze olsun azaltabilir.

500.000 Dolarlık Saldırı

Pazar günü DeFi ekosisteminde bir saldırı gerçekleştiğine dair sosyal medya paylaşımları yapılmaya başladı. İlk olarak Telegram aracılığı ile başlayan söylemlere göre, token işlemlerini kolaylaştırmaya odaklanan bir DeFi protokolü olan Balancer ile ilgili bir sorun oluştu.

The Block’tan Steven Zheng konuyla ilgili açıklamalarında, “Görünüşe göre birisi WETH ve STA’dan oluşan bir Balancer Pool’u boşalttı ve 500 bin dolarlık WETH ile kayıplara karıştı.” açıklamasını yaptı. Zheng’in tweet’inden saatler sonra, saldırı Ethereum merkezli merkezsiz borsa 1inch ve Balancer Labs’ın kurucu ortağı Mike McDonald tarafından da doğrulandı.

Öte yandan 1inch’in yaptığı açıklamalara göre bu saldırı sırasında 500.000 dolarlık ETH ve diğer altcoin çalındı. Yapılan açıklamalara göre Balancer Poll’un yanı sıra kötü niyetli kişiler Wrapped Ethereum, Wrapped Bitcoin, Synthetix ve Chainlink’teki güvenlik açıklarından da faydalandı.

Bunların yanında 1inch, kullanılan yöntemler nedeniyle saldırganı “önde gelen DeFi protokolleri hakkında kapsamlı bilgi ve anlayışa sahip çok sofistike bir akıllı sözleşme mühendisi” olarak sınıflandırdı. Ayrıca saldırganın Ethereum mixer’leri aracılığı ile izini kaybettirmeye çalıştığı da yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

DeFi’nin Sorunları

DeFi ekosistemi her ne kadar büyümekte olan bir alan olsa da çeşitli sorunlarla karşı karşıya olduğu bir sır değil. Örneğin; Digital Currency Group yatırımcısı Larry Sukernik, DeFi ürünlerinin kendisi için çok karmaşık olduğunu dile getirdi. BlockTown Capital’den Joseph Todaro ise yüksek işlem ücretleri sebebiyle çeşitli endişeleri olduğunu dile getirmişti.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Düşüşlere Rağmen Bitcoin Hala Karlı!

Sonraki Haber

1 Yıldır Hareket Etmeyen BTC Miktarı Boğa Sinyali Veriyor

İlgili Haberler