DeFi Borsasının Başarısı Coinbase’i Geride Bıraktı

DeFi Borsasının Başarısı Coinbase’i Geride Bıraktı

Ethereum tabanlı merkezsiz kripto para borsası Uniswap, benzeri görülmemiş büyümesiyle kripto para birimi ekosistemini şaşırtmaya devam ediyor. Borsanın kurucu ortağı Hayden Adams tarafından paylaşılan Dune Analytics verilerine göre, gelişmekte olan DEX Uniswap tüm zamanların işlem hacminde 10 milyar doları geride bıraktı.

Coinbase Geride Kaldı

Açıklanan verilere göre Uniswap, yalnızca Ağustos ayında 6.4 milyar dolarlık işlem hacmi kaydetti ve diğer tüm DEX’leri gölgede bıraktı. Elde edilen veriler işlem hacmi bakımından; stablecoin’ler için bir DEX platformu olan Curve’in 1.8 milyar dolar ile ikinci sırada ve Balancer’ın ise 1.1 milyar dolar ile üçüncü sırada yer aldığını gösteriyor.

Öte yandan 0x ve IDEX gibi emir defterlerine dayalı borsaların işlem hacimleri ise yapılan açıklamalara göre deyim yerindeyse “devede kulak” kaldı.

Bunlardan daha önemli ve daha dikkat çekici olan haber ise 30 Ağustos’ta Uniswap, toplam işlem hacmi açısından Amerika’nın en büyük merkezi borsası Coinbase Pro‘yu geride bıraktı.

Listeleme Politikası

Yatırımcıların DeFi token’ları ile işlem yapabilmek için adeta Uniswap’a akın ettiği ve bir sonraki büyük patlama yaşayacak token’ı bulmak için mücadele ettiği görülüyor. Uniswap’ın özellikle listeleme politikası dikkat çekiyor ve çok sıkı bir politika izlemediği görülüyor. Merkezileştirilmiş borsaların belirli bir token eklemeden önce çok sıkı bir inceleme sürecinden geçtikleri biliniyor. Ancak Uniswap’te listelenme için token’ın Github’da listeleniyor olması yeterli.

Ancak bu durum sahte token ve değersiz token’ların Uniswap’te yer almasına ve hatta platformun bu token’larla dolup taşına sebep oldu. Örneğin; otomatik kripto alım satım platformu Stacked, kısa süre önce Uniswap kullanıcılarını sahte token’ın DEX’te listelendiği konusunda uyardı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.