Daohaus Nedir?

Daohaus Nedir

Merhaba sevgili okurlar. Bugün sizlere Daohaus projesini tanıtmaya çalışacağım. Bu yazımız ile “Daohaus Nedir? Nasıl Çalışır?” sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Konuya hazırlık olması bakımından öncelikle DAO kavramına değinelim.

DAO Nedir?

DAO “Decentralized Autonomous Organization”ın kısaltmasıdır ve Türkçeye “Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonlar” olarak çevirebiliriz. Otonom Organizasyonları da “kendi kendini idare eden kuruluşlar” olarak ifade edelim.

DAO, Bitcoin destekçisi Mike Hearn tarafından atılmış bir fikirdi. Nasıl ki Bitcoin şu an bir şirket mantığıyla çalışmıyor ve tamamen önceden belirlenmiş kurallara göre devamlılık sağlayabiliyorsa aynı durum geleneksel sistemdeki tüm kuruluşlar için de işe yarayabilirdi.

Özetle DAO, şirket ve/ya herhangi bir organizasyonun önceden belirlenmiş kurallara göre ve dijital olarak yönetilebilmesidir.

Şimdi konumuza dönelim.

Daohaus Nedir?

Yukarıda da görüldüğü üzere DAO’lar, kimsenin kontrolünde olmayan yeni ve güçlü bir organizasyon türüdür.

Klasik sistemlerin aksine, güç DAO’nun tüm üyeleri arasında dağıtılır. DAO’ya aktarılan fonların, bir öneri/teklif olmadan tek bir kuruşu dahi harcanamaz.

Daohaus tam bir DAO deneyimi yaşayabileceğiniz, ileri görüşlü, kullanıcı dostu olmaya gayret eden bir platform.

Daohaus’ta; mevcut DAO’ları keşfedebilir, bunlara katılabilir hatta kendi DAO’nuzu başlatabilirsiniz. Projenin en son sürümü ile DAO’lar otomatik olarak bir Pokemol arayüzü de alıyorlar.

Pokemol

Pokemol DAO tekliflerini görüntülemek, önermek ve bunlarla ilgili oy kullanabilmek için oluşturulmuş kullanıcı dostu bir mobil uygulama.

Bu uygulama DAO katılımını ve genel kullanıcı deneyimini büyük ölçüde artırmak için Abridged SDK aracılığıyla sözleşme cüzdanları kullanıyor:

  • Herhangi bir cihazda / tarayıcıda kullanılabilir (özel uzantılar veya tarayıcılar gerekmez)
  • Tek tıklamayla gerçekleşen etkileşimler (her işlemi imzalamaya gerek yok)
  • Birden fazla işlem tek bir etkileşimde zincirlenebilir.

Moloch ve 3Box

Daohaus’un kullandığı iki uygulama daha var. Bunlar Moloch ve 3Box.

“Moloch DAO Sözleşmeleri”, basit, güvenli ve gerçek dünyada test edildiği için kullanılıyor. V2 yakında daha fazla kullanım durumuna izin veren bazı harika güncellemelerle gelecekmiş.

Moloch DAO hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

3Box ise, verilerin kullanıcılarla güvenli bir şekilde depolanmasını kolaylaştıran ve harika ürünler oluşturmaya odaklanılmasını sağlayan “kullanıcı veri bulutu” platformu. Geliştirdikleri API’ler sayesinde güvenli, az yer kaplayan dağıtık uygulamalar oluşturulabiliyor.

3Box hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Şu an Daohaus’ta 66 adet DAO projesi bulunuyor.

Bunlardan birine tıkladığımızda karşımıza söz konusu DAO’ya ilişkin ayrıntılar çıkıyor: örneğin YangDAO.

YangDAO’ya ilişkin bilgilerinin altında da ekip hakkında bilgiler gösteriliyor. Projeye mensup 34 üye var. Bir kısmı şu şekilde:

Bu üye fotoğraflarından birine tıkladığımızda ise karşımıza üyenin profili ve varsa çalıştığı diğer DAO projeleri çıkıyor: örneğin üstteki görselin sağ en altında yer alan Peter.

Daohaus hakkında daha çok teknik detay için tıklayınız.

Ben Daohaus projesinin DAO’lar için oldukça iyi bir ekosistem yarattığını düşünüyorum.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Binance, Binance Cloud Adlı Yeni Bir Platform Geliştiriyor

Sonraki Haber

Bitcoin’in 10.000 Doları Aşmasının 3 Nedeni

İlgili Haberler