DAI Coin: Kripto Sektörünün Öncü Sabit Para Birimi

Bitcoin Haber

DAI Coin, kripto para sektörünün en eski sabit para birimlerinden biridir. Sabit para birimleri, değerleri genellikle bir birim para birimine eşitlenerek farklı varlıklara sabitlenmiş dijital paralardır. Aralık 2017’de piyasaya sürülen DAI Coin de, 1 DAI’nin 1 ABD Dolarına eşit olduğu benzer bir yapıya sahiptir.

DAI Coin diğer sabit para birimi projelerinden oldukça farklı görünmektedir. DAI Coin’in, aynı zamanda Maker Coin olarak da bilinen, diğer projelerden ayrılan en büyük özelliği çoklu teminat dai sistemine dayanmasıdır. Merkezi olmayan bir sabit para birimi olan Maker Coin, herhangi bir destekleyici kuruma sahip değildir. Bunun yerine, akıllı sözleşmelerin 1 DAI’nin değerini 1 ABD Doları olarak koruduğu bilinmektedir.

DAI tokenları, bir kurum tarafından yaratılmak yerine doğrudan kullanıcılar tarafından üretilir ve piyasaya sürülür. Maker Protokolü, DAI üretim sürecinin tamamen merkeziyetsiz, şeffaf ve güvenli olmasını sağlar. Kullanıcılar, teminat olarak kendi tokenlarını yatırabilir ve karşılığında DAI tokenları üretebilirler.

Merkezi olmayan uygulamaları kullanabilenler, doğrudan teminat yatırarak DAI coinlerini elde edebilirken, bu platformlardan uzak olan diğer kullanıcılar ise doğrudan kripto para borsaları üzerinden alım satım yapabilirler. Son iki günde olduğu gibi, oynak piyasa dönemlerinde DAI’ye olan talep artmaktadır. Bu yazının yazıldığı sırada, sabit bir para birimi olmasına rağmen, DAI değer kazanmış ve 1 doların üzerine çıkmıştır.

DAI Coin hakkında yapılan incelemelere bakıldığında, proje önemli bir olayın üstesinden gelmiş gibi görünmektedir. 2016’daki Ethereum ağında gerçekleşen DAO saldırısı, DAI kripto para projesinin temellerini sarsmıştı. Buna rağmen, MakerDAO ekibi ve DAI kripto parası toparlanmayı başarmış ve yeni bir sayfa açmıştır. Şu anda DAI, toplam piyasa değeri bakımından 37. en büyük kripto para birimi olarak yaklaşık 500 milyon dolarlık bir piyasa değerine yaklaşmaktadır. MakerDAO’nun kripto para birimi MKR ise 600 milyon dolarlık bir değere yaklaşarak 32. en büyük kripto para birimi konumundadır.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Coin Fiyatında Beklenen Hareketler

Sonraki Haber

LINK Coin: Kripto Piyasasında Yeni Bir Yıldız Parlayabilir

İlgili Haberler