Craig Wright Şaşırtmadı: Nakamoto İsmini Neden Seçtiğini Açıkladı!

Craig Wright Şaşırtmadı: Nakamoto İsmini Neden Seçtiğini Açıkladı!

Kendisini Bitcoin’in yaratıcıs ilan eden Craig Wright, Satoshi Nakamoto takma adının kökenini açıklayan bir belgeye sahip olduğu iddiasında bulundu.

Modern Consensus tarafından yayınlanan bir röportajda Wright, 5 Ocak 2008 tarihli JSTOR akademik dergilerinin dijital veri tabanından bir makalenin olduğu belgeleri gösterdi. Wright’ın gösterdiği belge, Japonya’da 1715 ve 1746 yılları arasında yaşayan Tominaga Nakamoto adlı bir kişi hakkında. Yapılan açıklamalara göre bu belgede el yazısıyla şu ifadeler yer veriliyor:

Nakamoto, Japon Adam Smith. Güvenilir kayıt + mikro nakit. Satoshi, Akıllı Tarihtir. Bu çok zor değil.

Japonya’nın Adam Smith’i

Wright’ın açıklamalarına göre kendisi, Tominaga Nakamoto’nun onuruna Nakamoto adını seçti. Ayrıca el yazısı not da onu, modern ekonominin babası olarak kabul edilen Adam Smith ile karşılaştırıyor. Bunun yanında Wright kendisine yöneltilen, Nakamoto’nun ekonomik faaliyetlerinin sebebiyle mi bu ismi seçtiği sorusunu şu şekilde yanıtladı:

Kısmen evet. Para, güvenilir para ve bunların rasyonel doğası hakkında yazdı. O zamanki shogun (feodal hükümdar) mali kriz içindeydi ve ekonomik kemer sıkma politikası izliyordu. Kardeşinin Nakamoto hakkında söylediği “Nakamoto dik ve sessizdi ama karakteri sabırsızdı” ifadelerinin bana çok uyduğunu düşündüm.

Öte yandan takma adın ilk sözcüğü Satoshi söz konusu olduğunda Wright bunun, “akıllı öğrenme” anlamına geldiğini ifade ediyor. Bu da Wright’a göre, “atalarının fethettiği bilgiye erişimi olan kişi” anlamına geliyor.

Wright ve Nakamoto Çıkmazı

Craig Wright çok uzun zamandır kendisinin Satoshi olduğunu iddia ediyor. Ancak hiçbir endüstri katılımcısı buna inanmıyor. Hatta sırf bu sebeple Wrgith’ın devam eden birçok davası bulunuyor.

Ancak kendisi bıkmadan usanmadan kendisinin Satoshi olduğunu ve belgeleri olduğunu savunmaya devam ediyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.