COVID-19, Dijital Euro Çalışmalarını Hızlandırdı

İlayda Peker

Salgın sırasında oluşan ekonomik kriz ortamını rahatlatmak için başlatılan planlı yardım teşviklerinin ödemelerini banknotlarla yapmak oldukça zor. Dolayısıyla bu yardımları dijital şekilde yapmak için çeşitli çalışmalar yürütülmeye başlandı. Twitter kullanıcısı ve XRP topluluğu üyesi ‘XRPcryptowolf’ da bu konuyla ilgili bir belge paylaştı. Bu belgeye göre Avrupa Merkez Bankası, yukarıda bahsi geçen zorluklarla mücadele edebilmek için dijital Euro piyasaya sürmeyi planlıyor.


Bunun yanında daha önce IMF’nin eski şefi Christine Lagarde yaptığı açıklamalarda, para sisteminin geleceği hakkında konuşurken kripto para birimlerinden bahsetmiş ve kripto endüstrisinin ekonomide büyük değişiklikler yapacağını ifade etmişti.

Dijital Euro Değerlendirmesi

U.Today’in haberine göre, bir blog yazısında ECB İcra Kurulu üyesi Fabio Panetta, koronavirüsün küresel yayılmasının devam etmesi ve kendini gösterdiği ülkelerin ekonomileri üzerindeki etkisi nedeniyle ECB’nin Euro’ya dijital bir form getirme fikrini düşündüğünü dile getirdi.

Yapılan açıklamalara göre ECB dijital Euro’nun artılarını ve eksilerini inceliyor. Ayrıca ECB, vatandaşların teşvik parasını yeterince hızlı almasına yardımcı olmak için dijital bir Euro formu başlatmak için olası yolları da araştırıyor.

Öte yandan her ne kadar bankalara likidite sağlansa ve yardımlar için para basılmaya devam edilse de bunların ulaştırılmasında büyük sıkıntılar çıkması dijital Euro fikrini daha da cazip hale getiriyor

Lagarde Söylemişti

Daha önce, IMF şefi olarak görev yaptığı süre boyunca Christine Lagarde, kripto para birimlerini çeşitli durumlarda mevcut bankacılık sistemini değiştirecek varlıklar olarak tanımlamıştı. Geçen yıl, Lagarde CNBC’ye açıklamalar yapmış ve hem Blockchain teknolojisinin hem de kripto para birimlerini gelecekte çok önemli roller üstleneceğini altını çizmişti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Dünya Ekonomik Forumu’ndan Gelecek Odaklı Blockchain Hamlesi

Sonraki Haber

Peter Brandt XRP’yi “Scam” Olarak Nitelendirdi

İlgili Haberler