COVID-19 Dijital Doların Önünü Açtı

İlayda Peker

Koronavirüs salgının ortasında Amerika çeşitli ekonomik önlemler alıyor. Bu ekonomik önlemlerin doğru adımlar olup olmadığı tartışıladursun, bahsi geçen önlemler dijital doları nihayet ciddi bir konu olarak gündeme getirmiş görünüyor. Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar, geleneksel finansal sistem dışındaki ABD vatandaşlarına yapılacak ekonomik yardım ödemelerini kolaylaştırmak için dijital dolar fikrini uygulamaya koymaya çalışıyor.

Doğrudan Ödemelerde Dijital Dolar

23 Mart tarihi itibariyle yürürlüğe giren mevzuat taslağı, ABD vatandaşları için Federal Rezerv tarafından “Aileler İçin Doğrudan Teşvik Ödemeleri” kapsamında bir dijital cüzdan oluşturulmasını öneriyor.

Amerikalılara yapılacak ödemelerin, yılda 75.000 dolardan az kazanan ve yetişkin bireyler kapmasında gerçekleştirileceği belirtilmiş ve en yüksek ödemenin 2.000 dolar olacağı ifade edilmişti. Açıklamalarda kişilere çek gönderme yöntemiyle ödemelerin yapılabileceği ifade edilmiş olsa da federal rezervin üye bankalarının tüm müşterileri için dijital dolar cüzdanlarını koruması gerekecek.

Öte yandan “dijital dolar” olarak nitelendirilen bu varlıkların gerçek birer kripto para olmadığını unutmamak gerekir. Yine de bu girişim ülkede Bitcoin ve diğer kripto para benimsenmesini arttırabilir.

Mevcut Ekonomik Önlemler

Bloomberg Law’un haberine göre bu tasarının çıkış tarihi 22 Mart ve Beyaz Saray sözcüsü Nancy Pelosi tarafından çıkarıldı. Tasarıda yer alan ifadelere göre 1.8 trilyonluk bir ödemenin yapılması gündemde. Ancak bu rakamın 2.5 trilyon dolara çıkması da mümkün görünüyor.

Bunların yanında Amerika’nın mevcut önlemleri her ne kadar günü kurtaracak gibi görünse de gelecekte çok ciddi sorunlara yol açabilir…

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

FED, Sınırsız Hazine ve Menkul Kıymet Alacak!

Sonraki Haber

Bitcoin’in Artışı Devam Edecek Mi, Yoksa Bir Düşüş Mü Başlayacak?

İlgili Haberler