COVID-19 Bitcoin Tüketici Alışkanlıklarını da Etkiledi

İlayda Peker

Önde gelen Blockchain bilgi paylaşım şirketi Chainalysis, COVID-19 salgını ve küresel ekonomik daralmanın Bitcoin’in (BTC) tüketici alışkanlıklarını şaşırtıcı bir şekilde etkilediğini ortaya çıkardı. 30 Mart’ta yayınlanan yeni bir raporda Chainalysis, Bitcoin’in üç alanda (satış hizmetleri, oyun ve darknet piyasaları) harcama eğilimlerinin nasıl değiştiğini, hatta nasıl tersine döndüğünü detaylandırıyor.

Bitcoin Tüketici Alışkanlıkları

Chainalysis, bahsi geçen trend değişikliğinin mevcut ekonomik krizde Bitcoin ticari hizmetleri arasında esneklik gösterdiğini bildirdi. Örneğin, firmanın Temmuz 2019’dan 9 Mart 2020’ye kadar ticari hizmetleri kullanarak yapılan Bitcoin harcamalarına ilişkin verileri, fiyat ve harcama arasında güçlü bir pozitif korelasyon olduğunu ortaya koyuyor: Bitcoin ne kadar değerli olursa, sahiplerin bunu harcama olasılığı o kadar yüksek. COVID-19‘un patlak vermesinden bu yana, bu pozitif korelasyon kabaca yarı yarıya zayıfladı ve toplam harcama değeri düştü.

Bu durum Bitcoin sahiplerinin gerçekten de Bitcoin’in son değer düşüşü sırasında daha az harcama yaptığını gösterirken bu düşüş, aslında beklenenden daha az dramatik bir olgu. Bunun nedeni ise salgından bu yana fiyat ve davranış arasındaki ilişkinin gücünün de zayıflamış olması.

Darknet Çok Etkilendi

En göze çarpanı, genellikle Bitcoin’in fiyatı ile zayıf bir korelasyonu olan darknet pazarlarındaki kullanıcı davranışındaki değişiklik oldu. Ancak salgından bu yana, bu korelasyon tersine döndü ve güçlendi.

Dolayısıyla bu verilere göre koronavirüs salgının yalnızca ekonomiyi değil tüketicilerin davranışlarını da değiştirdiğini görüyoruz.

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Messari Araştırmacısı PoS İle İlgili Açıklamalar Yaptı

Sonraki Haber

Bitcoin %13 Arttı, Fiyat Yeniden 7.000’in Üzerinde!

İlgili Haberler