ConsenSys, İranlı Öğrenciler İçin Planladığı Ethereum Kodlama Eğitimini Askıya Aldı!

Fatih Uçar

ConsenSys Academy İranlı 50 öğrenciye kodlama eğitimi veriyordu. Online programlama kursuna kabul edilen 50 öğrenci, Ethereum ağında akıllı sözleşme geliştirme konusunda eğitim almaya devam ederken bir sorunla karşılaştı. Elbette İran’ın maruz kaldığı ambargolar, evet ABD’nin uyguladığı baskı bu öğrencilerin eğitimini de yasadışı hale getirdi.

Sertifikalar İptal Edilecek

Öğrencilere 13 Kasım’da Brooklyn, N.Y. merkezli şirketin eğitim şubesi ConsenSys Academy‘den gelen bir e-posta ile bilgi verildi. Kurslarının çoğunu zaten bitirmiş olsalar da eğitimler askıya alındı. Yani doğal olarak öğrencilere tamamlama sertifikaları verilmeyecek.

İki öğrencinin ayrı ayrı CoinDesk ile paylaştığı e-postada, şu ifadeler bulunuyor.

“Size, ConsenSys Academy‘ye kaydınızı ve platforma erişiminizi derhal geçerli olmak üzere askıya aldığımızı söylemek zorunda olduğumuz için üzgünüz”.

Peki bu yasağın gerekçesi neydi? Paylaşılan e-posta da bununla ilgili de bir detay bulunuyor.

“Kayıtlarımıza ilişkin yakın zamanda yapılan bir inceleme, ABD yasalarına göre mal veya hizmet sağlamamızın yasak olduğu bir ülkede bulunduğunuzu belirttiğinizi gösteriyor”.

İran ambargoları akıllı sözleşme geliştirecek öğrencileri de vurdu diyebiliriz.

Ethereum Kodlama Eğitimi

Bu hamle, İranlı öğrencilere 985 dolarlık kursu ücretsiz olarak sunan ve geçmişte İranlı kadınlara yönelik burslarından açıkça bahseden ConsenSys için ani bir dönüşü temsil ediyor.

ConsenSys‘in küresel halkla ilişkiler lideri Elo Gimenez şunları söyledi.

ConsenSys yarının dijital ekonomisini inşa etmeye ve ayrıca tüm yönleriyle ABD yasalarına uymaya kararlıdır. Bu taahhüt hizmet şartlarımıza da yansıyor”.

ABD’den İran’a para göndermek açıkça yasak olsa da yaptırım uygulanan bir ülkenin vatandaşlarına sansüre dayanıklı teknolojiyi kullanmayı öğretmek bu kadar ciddi bir sorun olmamalı. Askıya almalar, Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith’in Kuzey Kore’deki bir konferansta yaptığı konuşma nedeniyle ABD tarafından getirilen bir yaptırım davasında komplo suçlamasını kabul etmesinden iki ay sonra geldi. Griffith’in daha önce mahkemede suçlamayla mücadele etmesi bekleniyordu.

ABD ile İran arasındaki uzun süredir devam eden ilişkiler, Umman Denizi’ndeki iki olaydan sonra bu ay daha da gerginleşti.

ConsenSys Academy‘nin kararının nedeni ne olursa olsun, programın 1 Aralık’ta sona ermesinden birkaç hafta önce ders materyallerine erişimini kaybeden öğrencileri hayal kırıklığına uğrattı ve şaşkına çevirdi.

Genel bir mesele olarak, yaptırımların ABD şirketlerinin İranlılara blockchain programlaması öğretmesini engelleyip engellemediği sorulduğunda, bir Hazine Bakanlığı sözcüsü, “Bu, basit bir evet/hayır ile yanıtlanacak bir şey değil” dedi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple, Bir Pasifik Ülkesi İle Ortaklığa Vardı!

Sonraki Haber

İçinde Varlık Bulunan Bitcoin (BTC) Adreslerinden Yeni Rekor!

İlgili Haberler