CoinMarketCap’in DeFi Listelemesi Tartışma Yarattı

CoinMarketCap’in DeFi Listelemesi Tartışma Yarattı

Kripto para birimlerinin çeşitli etkenlere göre sıralandığı piyasanın önemli platformlarından CoinMarketCap’in yeni DeFi bölümü, piyasada önemli görülen DeFi token’larını listeliyor. Ancak platform Chainlink’i (LINK) piyasa değeri bakımından en büyük DeFi token’ı olarak listeledikten sonra büyük bir tepki ile karşılaştı.

Sırada BNB Mi Var?

DeFi bölümü ile ilgili açıklamalar yapan CoinMarketCap Araştırma Başkanı Gerald Chee, belirli bir token’ın “DeFi” olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini ve dolayısıyla sıralamalarına dahil edilip edilemeyeceğini belirlemek için “katı bir metodoloji” kullandıklarını dile getirdi.

Bununla birlikte bir akıllı sözleşme platformu olan Chainlink’in kripto para birimi LINK’in DeFi bölümüne beklenmedik bir şekilde eklenmiş olması Chee’nin bu açıklamalarının sorgulamasına sebep oldu. Çünkü ekosistemin büyük bir kısmına göre LINK kesinlikle bir DeFi token’ı değil.

Bunların yanında bir analist olan Jason Fernandes Pazartesi günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, “Chainlink şimdi bir DeFi token’ı oldu ve CoinMarketCap sayesinde 1 numaraya yerleşti.” ifadelerini kullandı. Fernandes’e göre önümüzdeki hafta da en iyi DeFi token’ı Binance Coin olabilir.

Öte yandan konuyla ilgili açıklamalarının devamında Chee, iddiaların tamamen asılsız olduğunu ve CoinMarketCap sıralamalarının tamamen objektif yapıldığını dile getirdi. Ayrıca Chee, yaptığı açıklamalarda, “Chainlink’in birinci sıraya yerleşmek için CMC’ye ödeme yapmış olabileceği eleştirisi tamamen temelsiz.” ifadelerini kullandı.

DeFi Projeleri

Merkezsiz finans projeleri son zamanlarda oldukça büyük ses getiriyor ve dengesi büyümeleri sebebiyle de zaman zaman ICO’lara benzetiliyor. Ayrıca DeFi token’larının da projelerle birlikte kısa zamanda çok büyük kazançlar görmesi ve ardından düşüşler yaşaması da dikkatleri çeken başka bir konu oldu.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.