CoinMarketCap, Yeni “Güven” Metriklerini Yayınladı

İlayda Peker

Önde gelen kripto veri toplama websitesi CoinMarketCap (CMC), sahte hacimlerin platformun verileri üzerindeki etkisini azaltmayı amaçlayan bir dizi faktöre dayalı yeni metrik sıralama değişimleri ve piyasa eşleştirmeleri başlattı. Bu değişiklikler yakın zamanda yapılan ve platformun yeni sahibi kripto para borsası Binance’in yararına olduğu söylenen diğer değişikliklerin hemen arkasından yapıldı.

CoinMarketCap’in Yeni Güven Metriği

Borsalar tarafından bildirilen şüpheli hacimleri işaretlemek için CoinMarketCap, 29 Mayıs’ta yeni “Güven” metriğini tanıttı. Bahsi geçen metrik, “borsalar tarafından bildirilen hacimlerin şişirilip şişirilmediğini ve ne ölçüde şişirildiğini belirlemek için” CMC tarafından alınan tüm verileri incelemek amacıyla bir makine öğrenme algoritması kullanıyor.

Bunun yanında ileride CMC, Likidite Puanını, Web Trafik Faktörünü ve her eşleştirmenin hacmini dikkate alan tek bir algoritma kullanacağının da belirtti. CoinMarketCap yakında kendi platformunda kripto sıralamaları için bu metriği varsayılan sıralama olarak faktörü tanıtmayı da planlıyor.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre 22 Mayıs’ta CMC, işlem ücretleri olmayan eşleştirmeler, işlem madenciliği ile eşleşmeler ve türevler tarafından oluşturulan hacimlerini kapsamayan “düzeltilmiş hacim” metriğini kaldırdı.

Binance ve CMC İlişkisi

14 Mayıs’ta CoinMarketCap yeni “web trafik faktörünü” başlattı. Metrik, sayfa görüntüleme sayısı, benzersiz ziyaretçiler, sitede geçirilen süre, arama motoru hemen çıkma oranı ve arama motoru sıralamaları dahil olmak üzere borsalar kullanıcı etkinliğini analiz etmeyi amaçlıyor.

Bu sıralamalar sonucunda Binance’in ilk sıraya yerleşmesi sebebiyle CMC bahsi geçen metrik dolayısıyla birçok eleştiriye maruz kaldı. Benzer bir metrik, yakın zamanda sahiplik değişikliğinden önce CoinMarketCap tarafından daha önce düşünülmüş ve kullanımından vazgeçmişti.

Kaynak: CointelegraphTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum İle Nasıl Al-Sat Yapılır?

Sonraki Haber

Ethereum, Bitcoin’den Daha Az Anonim Olabilir Mi?

İlgili Haberler