Coinbase’in İsmi Ciddi Bir Dolandırıcılık Olayında Kullanıldı!

İlayda Peker

Popüler bir YouTube kanalı gasp edildi ve Coinbase CEO’su Brian Armstrong olduğu iddia edilen bir kişi ile “bana istediğini sor” etkinliği gerçekleştirildi. Bununla birlikte 6 Nisan’da gerçekleşen yayının çok uzun sürdüğü ve 5.000 Bitcoin’lik (BTC) sözde ödül hediye verileceği ifade ediliyor. Ancak tabii ki bu durumun bir scam olduğu hızlıca ortaya çıktı.

Klasik Kripto Scam’i

YouTube dolandırıcılığı için tanınmış Twitter isimlerine benzer bir biçim izler ve burada tanınmış bir kripto veya ünlü figürü taklit etmek için bir kimlik sahtekarlığı hesabı oluşturuluyor. Kanal üzerinden katılanlara öncelikle belirli bir miktarda Ethereum ya da Bitcoin’i belirtilen adrese göndermeleri talep ediliyor. Sonrasında ise gönderilen miktarın iki ile on katı arasında bir tutarın kendilerine geri gönderileceğinden bahsediliyor. Yani klasik bir dolandırıcılık şeması çiziliyor.

Bahsi geçen dolandırıcılık girişimi için de kötü niyetli kişiler halihazırda 1.63 milyon takipçisi olan TopTenz adlı kanalı hack’ledi ve yayınlar bu kanal üzerinden yapıldı. Ayrıca kanal “CoinbasePRO English” olarak yeniden adlandırıldı.

Akışın ayrıca bir Bitcoin adresi ve QR kodu bulunuyor. Bununla beraber gönderilen Bitcoin’in hemen iki katına çıkacağına söz veriliyor. Ancak bu adrese Bitcoin gönderenler yalnızca dolandırılmış oluyor ve paralarını kaybediyor.

50.000 Dolar Çalındı

Blockchain blok gezginine göre, şu anda “hediye” yoluyla tanıtılan adrese sadece 0,44 BTC değerine sahip tek bir işlem gönderildi. Adres, sadece 2 saat boyunca yayınlanırken, reklamı yapılan iki adres sırasıyla 2.548 BTC ve 4.209 BTC aldı.

Öte yandan olaya ismi karışan hiç bir taraf konuyla ilgili bir açıklama yapmadı…

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 6/04/2020

Sonraki Haber

Bitcoin Boğaları Kontrolü Ne Zaman Ele Alacak?

İlgili Haberler