Coinbase’den Rus Kullanıcılar İle İlgili Önemli Hamle

İlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kripto para borsası olan Coinbase, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, suç davranışında bulunduğundan şüphelenilen Rus kişi veya işletmelerle ilişkili 25.000’den fazla kripto para cüzdan adresini engellediğini duyurdu.

Coinbase’den Rusya Hamlesi

Coinbase’in baş hukuk görevlisi Paul Grewal, Pazartesi günü yayınlanan bir blog yazısında, şirketin Rusya’nın devam eden Ukrayna işgaline yanıt olarak belirlenen yeni düzenlemelere uyduğunu detaylı bir şekilde açıkladı.

NASDAQ listesinde bulunan kripto para borsası, tüm Rus cüzdan adreslerine genel bir yasak getirmeyeceğini, ancak uluslararası yaptırımlara uyacağını belirtti. Öte yandan dünyanın en büyük kripto para borsası Binance de yaptırım uygulanan kişileri kısıtlayan hükümet düzenlemelerine uyacağını ancak tüm Rus kullanıcıları engellemeyeceğini belirtti.

Bunların yanında bir kripto cüzdan adresi, bir kişinin Bitcoin, NFT’ler veya başka bir tür kripto paraları depolayabileceği benzersiz bir alfanümerik karakterler olarak tanımlanabilir.

2021 istatistiklerine göre, kara listeye alınan adresler, Coinbase’in aylık 11,5 milyon işlem yapan kullanıcısının yaklaşık %0,2’sini temsil ediyor. Coinbase’in baş hukuk görevlisi Paul Grewal konuyla ilgili açıklamalarında şunları söyledi:

Bugün Coinbase, yasa dışı faaliyetlere karıştığından şüphelendiğimiz Rus kişi veya işletmelerle ilişkili 25.000’den fazla adresi engelledi.

Kripto Popülerliği

Çok sayıda haber kaynağı, işgalin ardından hem Rusya’da hem de Ukrayna’da çok sayıda kullanıcının kripto para birimine geçtiğini bildirdi. Bazı Ruslar, Rus rublesinin düşen değerinden korumak için paralarını kripto para birimine dönüştürürken, Ukraynalılar hükümetleri sıkıyönetim ilan ettikten ve elektronik para işlemlerini yasakladıktan sonra bu hamleyi yaptı.

Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, daha önce bazı normal Rusların para birimlerinin çöküşünün ardından bir “yaşam çizgisi” olarak kripto para birimine yöneldiğini söyledi. Grewal’a göre ise yaptırımlar, ulusal güvenliği teşvik etmek ve yasadışı saldırganlığı önlemek için kritik öneme sahip. Coinbase, hükümet liderliğindeki bu çabaları güçlü bir şekilde desteklediğini söyledi.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Metaverse Hükümetlerin Radarında: Çin’den Önemli Hamleler

Sonraki Haber

ABD ve Kripto Para Düzenlemeleri İle İlgili Son Gelişmeler

İlgili Haberler