Coinbase’den Önemli Açıklama: “Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini Destekleyebiliriz”

İlayda Peker

Coinbase CEO’su Brian Armstrong’a göre, kripto para borsası Coinbase bir gün merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) destekleyebilir.

CBDC’ler ve Coinbase Açıklaması

CEO’nun açıklamaları, Nasdaq’ta yakında çıkacak olan doğrudan listeleme ışığında Coinbase tarafından düzenlenen bir Reddit ask-me-anything etkinliğinde geldi. Daha önce çıkan haberlere göre Coinbase 25 Şubat’ta halka açıldı.

Armstrong’un yorumları, kripto ödemelerinin internet hizmetlerine tam entegrasyonu ve kısmen CBDC’lerin bu amaca hizmet edip edemeyeceği hakkındaki bir soruya yanıt olarak geldi. Armstrong CBDC’leri önemli bir eğilim olarak nitelendirdi.

Armstrong konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Merkez bankası dijital para birimlerinin de gerçekten büyük olacağını düşünüyorum ve hemen hemen her büyük hükümet bunları nasıl inşa edeceklerini düşünmeye başlıyor. Biz kripto para birimlerine bağlı değiliz, bu nedenle listeleme standartlarımızı karşıladıkları sürece CBDC’ler, stablecoin’ler ve DAI gibi merkezi olmayanlar dahil olmak üzere kripto para birimlerini  destekleyeceğiz.” sözlerini kullandı.

CBDC’ler Listelenebilir Mi?

Coinbase‘in bir merkez bankası tarafından işletilen dijital para birimlerini listelemele kararı birçok kişi tarafından şaşırtıcı bulunmadı ancak pek çok kişi bu açıklamanın önemli olduğunu düşünüyor. ayrıca CBDC’ler, daha önce Libra olarak bilinen Diem de dahil olmak üzere, stablecoin ekosistemindeki gelişmelere merkez bankacılığı dünyasının tepkisi olarak yorumlanıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, CBDC alanında Ar-Ge çalışmaları yürütüyor ve bazı ülkeler bir kamu lansmanından önce gelişmiş testler yapıyor. Türkiye de bir CBDC üzerinde çalışıyor ve altyapısının 2021 yılı bitmeden şekillenmesi bekleniyor.Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Student Coin Ekosistemine Katılın: STC Token ICO’su Başladı!

Sonraki Haber

CEO Açıkladı: Artık Bitcoin İle Tesla Satın Alınabilecek!

İlgili Haberler