Coinbase Pro Sürpriz Bir Şekilde Tether’i (USDT) Listeliyor

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre ABD’de en çok tanınan kripto para borsası Coinbase, Coinbase Pro platformuna Tether’i (USDT) ekliyor. Bu gelişme piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan ve kısa süre önce New York Başsavcı Ofisi ile kardeş borsası Bitfinex arasındaki potansiyel olarak yasadışı kredilerle ilgili bir soruşturmayı sonuçlandıran Tether için olumlu bir haber olarak nitelendiriliyor.

Coinbase’in Tether Kararı

Coinbase’in dün yaptığı basın açıklamasında, “USDT gibi stablecoin’lerinin arkasındaki şirket, her bir tokenı tamamen destekleyen rezervleri tutmaktan sorumludur. Tether’in arkasındaki şirket olan Tether Limited de her bir USDT’yi tamamen destekleyen rezervleri tutuyor.” sözlerini kullandı.

Coinbase’in yüksek itibarı düşünüldüğünde bu hareketin şaşırtıcı olduğu ifade ediliyor. Çünkü her ne kadar dava sonuçlanmış olsa da Tether’in tüm USDT’leri destekleyecek kadar varlığa sahip olup olmadığı tartışmaları sürüyor.

Tether, Coinbase ve USDC

Yıllarca süren mahkemelere rağmen Coinbase’in USDT’yi listelemesi, geçtiğimiz günlerde borsanın doğrudan listeleme ile halka açılmasının ardından çok büyük bir karar olarak nitelendiriliyor.

Buna ek olarak Coinbase’in Circle ile kendi stablecoin’i üzerinde işbirliği yapmasına rağmen USDT’nin piyasa değerinin USDC’nin piyasa değerinden çok daha büyük olduğunu da belirtmek gerekiyor. USDT yaklaşık olarak 49 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipken USDC’nin piyasa değeri 11 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Yatırımcı Adam Cochran ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bu, büyük fiyat hareketinin temelini oluşturan Tether’i güçlü bir şekilde meşrulaştırıyor ve şimdi, sermaye akışları için çok büyük olan arbitrajı daha doğrudan hale getiriyor.” sözlerini kullandı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Paralar Kıpkırmızı: Piyasadaki Düşüşün Sebebi Ne?

Sonraki Haber

Derin Düzeltme Sonrası Bitcoin’de (BTC) Önemli Noktalar

İlgili Haberler