Coinbase Harekete Geçti! Bu Kullanıcıların Hesaplarını Kısıtlıyor!

Fatih Uçar

Merkezi borsalar son derece popüler ve kripto para yatırımcılarının önemli bir kısmı tüm işlemlerini bu platformlar üzerinden yapıyor. Elbette merkezi borsaların piyasalar üzerindeki hakimiyeti onlara kritik noktalarda etkili müdahale gücü de veriyor. Son Rusya saldırısında da bunun sonuçlarını görmeye başladık.

Coinbase Hesapları Kapatıyor

Rusya’nın, kendisine uygulanan finansal ve ekonomik yaptırımlardan kurtulabilmek için kriptoyu kullanabileceğine dair endişeler artmaya devam ediyor. Bu korkuları gidermek için ABD’nin en büyük kripto borsası olan Coinbase, kriptonun bunun yerine yaptırım uyumluluğunu teşvik etmek için bir araç olarak kullanılabileceğini belirtti.

Pazartesi günü yayınlanan bir blog yazısında, Coinbase’in baş hukuk görevlisi Paul Grewal, borsanın dünya çapındaki hükümetlerin direktiflerini takip ettiğini ve çok katmanlı, küresel bir yaptırım programı uyguladığını açıkladı. Grewal, Coinbase’in yaptırımlara uyumun piyasada güven kazanma hedefinin kritik bir parçası olduğunu düşündüğünü belirtti. Yaptırımlar aynı zamanda ulusal güvenliği desteklemek için de gerekli, bu nedenle ne zaman, nerede ve nasıl uygulanacağına hükümetlerin karar verdiğini de sözlerine ekledi.

Rus Hesapları Kapatılıyor

Borsa şüpheli listesine aldığı 25.000 hesabı kısıtladı. Coinbase‘in yaptırım uyum programı, yaptırım uygulanan aktörlere erişimi engelleme ve nakit çıkış girişimlerini tespit etme adımlarını içerir. Bunu, uluslararası yaptırım listelerine dahil olan yeni ve mevcut kullanıcıları taramak için Müşterini Tanı (KYC) kullanarak yapar. Coinbase ayrıca, yaptırım uygulanan bölgelerdeki IP adreslerinin borsaya erişmesini önlemek için coğrafi sınırlama kullanır.

Benzer şekilde, borsa aktif olarak Grewal’ın kaydettiği potansiyel tehditlere karşı tetikte. Coinbase, borsada hesapları olmasa bile kripto kullanarak yaptırımlardan kaçmaya çalışabilecek yaptırıma tabi varlıkları takip ediyor.

Hukuk danışmanı ayrıca kriptonun yaptırımlardan kaçınmak için kullanılma olasılığının çok düşük olduğunu vurguladı. Bunun nedeni, kripto para birimlerinin ve blockchain teknolojisinin çeşitli özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bunlardan bazıları, kripto işlemlerinin halka açık, izlenebilir ve kalıcı olduğu gerçeğini içerir. Kamusal blockchainleri, kötü oyuncuları yakalamak için nakitten daha fazla fırsat sunuyor, diye düşündü. Kripto endüstrisi finansal özgürlüğü desteklemeye devam edecek.

Coinbase, yaptırımlara uyum ve Ukrayna’daki kriz hakkında açıklama yapan tek borsa değil. Binance, KuCoin, FTX ve Kraken aynı konuda açıklamalarda bulundu.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

9 Yıldır Hareketsizdi: Bu Bitcoin Cüzdanı Uyandı!

Sonraki Haber

Metaverse Hükümetlerin Radarında: Çin’den Önemli Hamleler

İlgili Haberler