Coinbase CEO’su Tahminlerini Paylaştı! Boğa Ne Zaman Gelecek?

Fatih Uçar

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase’in CEO’su şirketin geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu. ABD hisse senedi borsalarında işlem gören bir şirket olduğu için Coinbase’in attığı adımlar son derece önemlidir. Listelediği altcoinlerin bile SEC tehdidine göre değerlendirmesini yaparak listeleyen bu borsa bugüne kadar ABD’li kurumlarla birçok kez karşı karşıya geldi.

Coinbase Açıklaması

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, gelir için aboneliğe dayalı iş modellerine güvenmek zorunda olduklarını söyledi. Armstrong, abonelik modelinin şirketin gelirine önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini de öne sürdü. Ancak stratejinin uzun vadeli bir görünümü ve 20 yıllık bir vizyonu var. Kripto para borsası kısa süre önce en son çeyrek için 1 milyar dolarlık bir kayıp açıkladı. Kripto para piyasalarında yaşanan çöküşün ardından gelen bu kayıp pek şaşırtıcı olmadı. Şirketin gelirleri ikinci çeyrekte %64 oranında azaldı.

Armstrong, CNBC ile yaptığı röportajda kripto para borsalarının geleceğiyle ilgili önemli tahminler paylaştı. Bugünlerde borsalar ağırlıklı olarak işlem ücretleriyle ayakta kalıyor. Ve 2022 yılının başına kadar büyük reklam anlaşmalarına yüz milyonlarca dolar harcayarak daha fazla kullanıcı çekmeye çalışıyordu. Ancak dev borsalar mevcut gelir modelinin onları çok uzun süre götürmeyeceğini görmüş olacak ki Binance birçok işlem çiftinde (BTC ve ETH/BUSD) işlem ücretlerini sıfırladı. ETH için işlem ücreti sıfırlaması 26 Ağustos ile (Merge sonrası) 26 Eylül tarihleri arasını kapsıyordu. Binance borsasında Bitcoin için ücretler birçok paritede halen sıfırdır.

Coinbase CEO’sunun Gelecek Tahminleri

Coinbase CEO’su, şirketin gelirinin önemli bir bölümünün gelecekte abonelik tabanlı iş modelinden geleceğini tahmin etti.

“Platformun gelecekte daha fazla abonelik ücreti kazandığını görmek istiyorum. Başkalarına inşa ettiğimiz her şey sonunda onu inşa edecek ve daha fazla metalaştırılacak. Alım satım ücretlerinin o şey olmayacağını anlıyoruz. Hala işimizin önemli bir parçası olacak. Bundan on yıl sonra, hatta bundan 20 yıl sonra Coinbase olarak daha fazla abonelik ve hizmetin olduğu bir yere gelmek istiyoruz”.

Armstrong, işlem ücretlerinin sürdürülebilir bir gelir modeli olmadığını biliyor. Nitekim boğa sezonunda artan işlem hacimleri, kripto para ayı piyasalarında keskin bir düşüş yaşıyor. Aynı dalgalanma borsaların kazanç defterinde de görünüyor. Şu anda Coinbase’in gelirinin %18’i abonelik hizmetlerinden geliyor.

Armstrong hala “çeşitli Coinbase reklamları” olacağını söylerken Super Bowl reklamları gibi maliyetli seçenekleri kaldırabileceklerini ima etti. Armstrong’a göre, 2012 yılında kurulan Coinbase, şu anda dört ayı piyasası döngüsü gördü. Endişelenecek bir durumda olmadıklarını iddia etse de, Coinbase şimdiden maliyetleri düşürdü ve işgücünün %18’ini işten çıkardı.

Peki kripto paralar ne zaman yükselecek? Coinbase CEO’su halen 12-18 ay arasında sürebilecek bir ayı piyasası bekliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Merge Ertelenecek Mi? Hatalar Bulundu!

Sonraki Haber

3. Çeyreğini Tamamlayan TiFi, En İyi BSC Projeleri Arasında Yer Alıyor

İlgili Haberler